• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Terabajty spamu hulają po sieci

Terabajty spamu hulają po sieci
Foto: TVN24 Foto: Niechciana poczta wali drzwiami i oknami

Niechciana poczta elektroniczna, czyli tak zwany spam, stanowi 97 proc. wszystkich wysyłanych na świecie e-maili - wynika z najnowszego raportu firmy Microsoft o bezpieczeństwie w sieci. I chociaż większość z nich zatrzymują filtry w naszych skrzynkach, to eksperci ostrzegają przed wirusami, które często przenoszą.

Najpopularniejszy spam, to reklamy leków i produktów codziennego użytku. Hakerzy często dopinają do nich niebezpieczne załączniki, które z reguły zapisują się na dyskach komputerów. Próbują za ich pomocą wyłudzić poufne dane, takie jak np. numery karty kredytowej.

Zdarza się, że niechciane e-maile wysyłają zainfekowane komputery bez wiedzy ich użytkowników. Według Microsoftu rozsyłaniu coraz większej ilości spamu sprzyja rozwój szybkiego Internetu.

Antywirusem w wirusa

Z analiz amerykańskiej firmy wynika, że na świecie zarażonych różnego rodzaju złośliwym oprogramowaniem jest prawie dziewięć komputerów na tysiąc, najgorsza sytuacja panuje w Serbii, Rosji, Turcji i Brazylii. W Polsce odsetek ten jest nieco niższy od globalnej średniej i wynosi osiem komputerów na tysiąc. Oznacza to, że polskie komputery mniej zainfekowane niż maszyny znajdujące się w Hiszpanii, Korei, Chinach czy USA.

Statystyki innych ekspertów nie są aż tak alarmujące jak dane Microsoftu, według koncernu Message Labs, spam stanowi znacznie mniej, bo 81 procent wszystkich wysyłanych e-maili. Specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem elektronicznym apelują o instalowanie przez użytkowników wiarygodnych programów antywirusowych.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane