• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Telewizja w komórce coraz bliżej

Telewizja w komórce coraz bliżej
Foto: TVN24 Foto: Idzie technologiczna rewolucja

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Polacy będą mogli oglądać telewizję w swoich telefonach komórkowych. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska poinformowała, że konkurs na operatora odbędzie się już w sierpniu. W szranki stają czterej główni operatorzy telefonii komórkowej i dwie komerycyjne telewizje.

Wstępne zainteresowanie udziałem w konkursie na telewizję mobilną zadeklarowało konsorcjum czterech operatorów telefonii komórkowej – Centertel, Polkomtel, PTC i P4. W przetargu może wystartować także Polski Operator Telewizyjny, spółka TVN-u i Polsatu. Nie wykluczył tego również Cyfrowy Polsat.

Wszystko już prawie jasne

Anna Streżyńska wyjaśniła, że UKE wysłał niezbędną dokumentację konkursową do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (z którą wspólnie pracuje nad wyborem operatora telewizji mobilnej - DVB-H), żeby ta przyjęła ją w drodze uchwały.
- W najbliższy wtorek KRRiT będzie głosowała nad tym dokumentem - powiedziała Streżyńska. Zaznaczyła, że do tego czasu KRRiT może jeszcze zgłosić uwagi do dokumentacji przesłanej przez Urząd.

Prezes dodała, że UKE w ubiegłym tygodniu ustalił też z KRRiT zakres kontroli programowej przyszłego operatora. Niektórzy operatorzy startujący w konkursie ogłosili bowiem, że w razie wygranej będą oferować własną telewizję, tylko do komórek.

Rozkładając fale

Szefowa UKE postanowiła przeznaczyć dla telewizji mobilnej 38 kanałów częstotliwości z zakresu 470–790 MHz w 31 miastach w Polsce. Miasta-gospodarze piłkarskich Mistrzostw Europy Euro 2012 otrzymały po dwa kanały.

UKE chciał wybrać jej operatora już w czerwcu, ale opóźniło się to m.in. z powodu rozmów prowadzonych z państwami graniczącymi z Polską oraz z Duńczykami i Szwedami. Rozmowy dotyczyły częstotliwości, na których odbierana będzie telewizja mobilna w Polsce, a które będą pokrywały terytoria innych państw. Kraje te nie chcą, by w przyszłości pojawiły się interferencje (nakładanie się fal) pomiędzy wykorzystanymi częstotliwościami, które mogłyby powodować zakłócenia w odbiorze.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) czeka jeszcze na stanowisko Rosji w sprawie częstotliwości, które będą pokrywały część terytorium tego kraju - obwód kaliningradzki.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane