• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Telefonica zapłaci 151 mln euro za zawyżanie cen internetu

Telefonica zapłaci 151 mln euro za zawyżanie cen internetu
Foto: telefonica.es Foto: Hiszpański telekom narażał na straty konkurencję i klientów

Były państwowy monopolista Królestwa Hiszpanii świadomie łamał unijne przepisy i hamował wprowadzanie w kraju internetu szerokopasmowego - stwierdziła KE. Takie nieuczciwe praktyki wyceniono na 151 mln euro.

- Struktura cenowa Telefoniki podwyższała koszty jej konkurentom, ograniczała konkurencję na rynku detalicznym i zmuszała konsumentów do płacenia za to - powiedziała unijna komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes.

- Gdy konsumenci i przedsiębiorcy doznają na tak dużym rynku uszczerbku, cierpi cała gospodarka. Konsumentów odsunięto od dostępu do nowych usług, na jakie pozwala szerokopasmowy Internet - podkreśliła Kroes dodając, że zarząd Telefonici wiedział, że łamie przepisy antytrustowe, czyli przeciwdziałające powstawania monopoli.

Hiszpańska spółka zapowiedziała złożenie odwołania od wydanej przez KE decyzji, którą nazwała "niesprawiedliwą i nieproporcjonalną".


Telefonica kontroluje kablową sieć telefoniczną, wykorzystywaną przez 80 procent hiszpańskich użytkowników ADSL (asymetrycznych cyfrowych łącz abonenckich, w Polsce w tej technologii jest realizowana popularne Neostrada). By móc rywalizować z Telefoniką, konkurenci musieli wykupywać od niej hurtowo takie łącza, oferowane następnie pojedynczym klientom.

Zdaniem KE, w latach 2001-06 pobierane przez Telefonikę ceny hurtowe były tak wysokie, że opóźniły wprowadzanie w Hiszpanii Internetu szerokopasmowego. W rezultacie stopień upowszechnienia Internetu jest tam o 1/5 niższy niż zachodnioeuropejska średnia, zaś pobierane od użytkowników opłaty - o 1/5 wyższe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane