• rozwiń

Temat: Telekomunikacja

Technokorporacje głowią się, co robić z gotówką. Uzbierały 1,64 biliona dolarów

Technokorporacje głowią się, co robić z gotówką. Uzbierały 1,64 biliona dolarów
Foto: Flickr (CC BY-SA 3.0)/ carmineparis Foto: Apple ma na rachunkach rekordową ilość gotówki

Amerykańskie korporacje spoza branży bankowej zgromadziły w ubiegłym roku 1,64 bln dol. To o 12 proc. więcej (180 mld dol.) niż w 2012 r. Większość tej kwoty należy do komputerowych gigantów takich, jak: Apple czy Microsoft.

W ubiegłym roku spółki komputerowe uzbierały w sumie 638 miliardów dolarów, czyli 39 proc. całej kwoty przypadającej na firmy spoza sektora finansów.

"Tak potężne zapasy gotówki z pewnością pomogą przedsiębiorstwom utrzymać wysokie oceny wiarygodności kredytowej i zmniejszy koszty obsługi długów" - oceniła w raporcie agencja ratingowa Moody's. Mogą także przyciągnąć nowych inwestorów, którzy już od dłuższego czasu z uwagą obserwują przedsiębiorstwa z branży IT.

Wzrost o połowę w cztery lata

I nie ma się im co dziwić, bo takie firmy jak Apple, Microsoft, Verizon Communications czy Google zdominowały czołówkę rankingu najbogatszych firm w USA. A jak sprawdził Bloomberg, sam Apple posiada obecnie 9,7 proc. (159 mld dol.) wszystkich środków pieniężnych będących w posiadaniu korporacji spoza branży bankowej.

Co więcej, firmy technologiczne uzbierały na koniec 2013 roku o 309 miliardów dolarów (53 proc.) więcej niż jeszcze w 2009 r. Dochodzi do tego 450 mld dol. odłożonych za granicą, co stanowi 47 proc. wszystkich środków, jakie korporacje trzymają za granicami USA.

 

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane