• rozwiń

Techno-raj KGHM

Techno-raj KGHM
Foto: TVN24 Foto: Dawną SSE zaleje fala nowych technologii

Prawdziwy raj dla inwestorów chce stworzyć KGHM w Legnickim Parku Technologicznym.

Legnicki Park Technologiczny jest alternatywą dla Legnickiej Strefy Ekonomicznej, która nie dysponuje wystarczającą ilością miejsca dla inwestorów. KGHM ma do zaoferowania 150 ha, na których najchętniej widziałby inwestycje branży metalowej i górniczej. Zarządzać nim będzie powołana przez KGHM spółka Letia.

- Prowadzimy już rozmowy z potencjalnymi inwestorami, poważnymi partnerami, którzy ruszą z działalnością za około dwa lata. W parku znajdzie się miejsce dla około 50 firm. Szacujemy, że stworzą około 2,5 tys. miejsc pracy - powiedział Adam Gąsiorowski, dyrektor Huty Miedzi Legnica. Inwestorzy nie mogą liczyć na razie na ulgi, jak w przypadku specjalnych stref ekonomicznych, ale będą mogli ubiegać się o umorzenie podatku od nieruchomości.

Kapitał założycielski nowej spółki to 20 mln zł. KGHM Letia przez 10 lat będzie inwestować pieniądze ze sprzedaży działek. Na początku ma się zająć budową infrastruktury, na co w 10 lat wydać powinna około 160 mln zł. Kilkunastomilionowy zysk operacyjny ma wypracować w 2011 roku. - Liczę, że to przedsięwzięcie jest rozwojowe i za kilka lat kolejne oddziały parku powstaną w Głogowie, Lubinie i Polkowicach, gdzie również mamy tereny do zagospodarowania - mówi Krzysztof Skóra, prezes Polskiej Miedzi.

Prezesem spółki Letia został Krzysztof Safin, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy. Partnerami przedsięwzięcia są województwo dolnośląskie (5 proc.) i Politechnika Wrocławska (0,05 proc.).

mka

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane