• rozwiń

Tąpnięcie japońskiej gospodarki

Japońska produkcja przemysłowa pikuje. W listopadzie jej spadek wyniósł w porównaniu z październikiem 8,1 proc. podało ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu. Tak dramatycznego spadku produkcji przemysłowej druga największa gospodarka świata nie odnotowała jeszcze nigdy, od kiedy w 1953 r. zaczęła gromadzić porównywalne dane.

Spadki zaskoczyły wszystkich. Ankietowani przez agencję Kyodo ekonomiści spodziewali się spadku tego wskaźnika o 6,6 proc.

Spada popyt

Spadek produkcji przemysłowej jest przede wszystkim skutkiem słabnącego zagranicznego popytu na japońskie produkty. Stąd, szczególnie mocno ucierpiały sektory najsilniej zorientowane na eksport: motoryzacyjny, maszynowy i elektroniczny.

Opublikowane wcześniej w tym tygodniu dane wskazywały, że eksport pikował w listopadzie o 26,7 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, najsilniej od 1980 r. Oprócz spowolnienia gospodarczego u głównych partnerów handlowych, japońskim eksporterom we znaki daje się także wyjątkowo silny jen. Waluta ta umocniła się od początku roku wobec dolara o 23 proc.

W związku z tym japoński rząd nie oczekuje szybkiej poprawy koniunktury. Przeciwnie, prognozuje, że w grudniu produkcja przemysłowa zmniejszy się o kolejne 8 proc., a następnie o 2,1 proc. w styczniu.

Bezrobocie w górę

W piątek ukazały się również dane na temat sytuacji na japońskim rynku pracy. Stopa bezrobocia zwiększyła się w listopadzie o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wynosi obecnie 3,9 proc.

Japończycy wydali w listopadzie na dobra konsumpcyjne o 0,5 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Był to już dziewiąty z rzędu spadek tego wskaźnika.

Inflacja bazowa, czyli nieuwzględniająca wahań cen żywności, w listopadzie wyniosła zaledwie 1 proc. Tak niska dynamika cen budzi obawy ekonomistów, że Japonii grozi deflacja. Aby pobudzić pogrążoną w recesji gospodarkę, bank centralny w Tokio obniżył w ubiegłym tygodniu stopy procentowe do 0,1 pkt proc.

//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane