• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Tantiemy także dla scenografa i tłumacza

Tantiemy także dla scenografa i tłumacza
Foto: TVN24 Foto: Nowe przepisy rozszerzają grono beneficjentów twórców rozrywki

Scenograf, choreograf, tłumacz, czy projektant kostiumów dostaną dodatkowe wynagrodzenie, jeśli film przy którym pracowali będzie wyświetlany w kinach, albo nadawany w telewizji lub sprzedawany na płytach czy kasetach. Dotąd przysługiwało im tylko jednorazowe honorarium.

Sejm niemal jednogłośnie przyjął zmianę Prawa Autorskiego, rozszerzając krąg współtwórców "utworu audiowizualnego", którzy są uprawnieni do otrzymywania tantiem za wyświetlania go w kinach, najmu jego kopii i ich publicznego odtwarzania, nadawania go w telewizji oraz reprodukowania do użytku osobistego osób fizycznych.

Dotąd prawo do tantiem przysługiwało jedynie głównemu reżyserowi, operatorowi, twórcy scenariusza oraz twórcom innych utworów literackich lub muzycznych, które zostały wykorzystane w filmie. Taki stan prawa w maju ub.r. zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Sejmowa nowelizacja jest dostosowaniem przepisów do tego wyroku.

Nie przeszła natomiast poprawka zgłoszona do rządowego projektu nowelizacji prawa autorskiego przez Samoobronę. Jej posłowie chcieli, aby producent nie mógł bez zgody twórców utworu audiowizualnego, w tym w szczególności do filmu telewizyjnego i fabularnego, przerywać go reklamami.

Jak tłumaczył przed głosowaniem wiceminister kultury Jarosław Sellin, poprawki Samoobrony wykraczały nie tylko poza zakres proponowanej nowelizacji, ale także poza kwestie, które reguluje ustawa o prawie autorskim. Mówił także, że tego typu zakazów nie ma w żadnym z krajów Unii Europejskiej.

Nowelizacja prawa autorskiego trafi teraz do Senatu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane