• rozwiń
  • WIG20 2152.56 -0.10%
  • WIG30 2439.46 -0.02%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:07

Dostosuj

Tańsze zakupy kartą?

Tańsze zakupy kartą?
Foto: sxc.hu Foto: Firmy walczą z bankami o obniżkę prowizji

Koszty transakcji bezgotówkowych w Polsce należą do najwyższych w Europie, co sprawia, że w niektórych sklepach wciąż nie możemy płacić kartą. Dlatego firmy z różnych branż zawiązały koalicję, aby wynegocjować z bankami obniżenie prowizji. Jak podaje "Rzeczpospolita", w skład zespołu weszły m.in. największe sieci sklepów spożywczych.

Zespół roboczy - oprócz sieci sklepów, skupiający też stacje paliw, sieci gastronomiczne i hotele - będzie dążył do zniwelowania różnicy pomiędzy kosztami wynikającymi z płatności kartą a transakcjami gotówkowymi. Według prezesa jednej z sieci, obecnie wynosi ona ponad 40 mln zł.

W Unii płacą mniej

Największe firmy w Polsce, zrzeszone w PKPP Lewiatan, od każdej transakcji kartą płacą ok. 1,6 proc. prowizji, a często przekracza ona 3 proc. Średnia unijna wynosi 0,3 procenta. "Rzeczpospolita" wylicza, że w 2009 roku za transakcje bezgotówkowe polski firmy mogły zapłacić nawet 2 mld zł.

- Pracujemy na bardzo niskich marżach, dlatego problem zbyt wysokich prowizji musi zostać uregulowany. Dzisiaj zbyt obciąża wyniki firm. Osoby płacące na stacji za paliwo gotówką de facto w części finansują zakupy płacących kartą - mówi "Rzeczpospolitej" Leszek Wieciech, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Mimo wysokich opłat, w punktach handlowych przybywa terminali do płatności kartą - pod koniec roku 2009 było ich już ponad 230 tys. To wciąż o wiele mniej niż w krajach Unii Europejskiej. Niektóre duże sieci handlowe - np. Biedronka - nadal przyjmują płatności tylko gotówką.

amk//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane