• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Tańsze płatności kartą? UE ujednolici stawki

Tańsze płatności kartą? UE ujednolici stawki
Foto: TVN24 Foto: Płatności kartą będą tańsze

Opłaty za używanie kart płatniczych - czyli tzw. podatek od sprzedaży - mają być identyczne we wszystkich krajach UE. Jeszcze dziś Parlament Europejski będzie głosował nad ujednoliceniem stawek interchange. To szczególnie ważne dla Polaków, bo właśnie u nas opłaty te są najwyższe - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Według propozycji Parlamentu Europejskiego, która po czwartkowym głosowaniu trafi do Komisji Europejskiej, jawna będzie też informacja o prowizjach, jakie pobierają firmy emitujące karty - Visa i MasterCard.

"Podatek" wtopiony w ceny

Jak przypomina gazeta, "podatek od sprzedaży" (tak KE określiła opłatę interchange) płacimy przy każdym zakupie za pomocą kart obu firm. Co prawda - opłatę tę ponoszą sprzedawcy towaru lub usługi. Ci jednak przenoszą ja na klienta - podnosząc ceny.

Tymczasem PE chciałby, by w całej Unii obowiązywał jeden limit przy transakcjach transgranicznych i krajowych. Na razie nie wiadomo jeszcze jakiej miałby on być wysokości. Można jednak przewidywać, że w efekcie prowizje w niektórych krajach (np. w Polsce) spadną, a w innych z kolei wzrosną w stosunku do obecnie obowiązujących.

PE proponuje też, by europejska stawka wprowadzana była stopniowo.

W Polsce najdrożej

O obniżenie stawek interchange w Polsce bezskutecznie jak dotąd walczył Narodowy Bank Polski. Przez wiele ostatnich miesięcy bank centralny próbował doprowadzić do porozumienia w tej sprawie między bankami, organizacjami płatniczymi i handlowcami. Wskutek niepowodzenia NBP zarekomendował uregulowanie obniżki opłat za używanie kart płatniczych w ustawie.

NBP proponował, by od stycznia 2013 r. stawka interchange spadła z obowiązującej obecnie 1,6 proc. do 1,1 proc.. W kolejnych latach natomiast miałaby osiągnąć średni poziom w UE - czyli 0,7 proc.

Najniższy w UE "podatek od sprzedaży" obowiązuje w Finlandii (0,19 proc.), nieco wyższy obowiązuje w Belgii, na Węgrzech, Malcie i w Szwecji (0,21 proc.), niewiele mniej niż Polacy płacą natomiast Niemcy (1,58 proc.).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane