• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Tankowanie tanie niesłychanie

Tankowanie tanie niesłychanie
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: PALIWA DARMO.avi

Olej napędowy - według Polskiej Izby Paliw Płynnych - kosztował w poniedziałek średnio cztery złote. Popularna "95" była o pięć groszy droższa. Ostatni raz takie ceny można było zobaczyć na stacjach dwa lata temu.

Z obecnej sytuacji cieszą się nie tylko kierowcy. Lepszych czasów doczekali także właściciele stacji paliw, którzy jeszcze cztery miesiące temu, gdy ropa była rekordowo droga - musieli zadowalać się ledwie kilkugroszową marżą na każdym sprzedanym litrze.

- Jeżeli przyjrzymy się średnim cenom detalicznym paliw w Polce, to widać, że ceny są dosyć stabilne z tendencją spadkową, natomiast ceny w hurcie potrafiły być i większe, i mniejsze. Przy większych cenach sprzedawcy kumulowali marżę nawet 50 groszy - wyliczał w rozmowie z dziennikarzem TVN CNBC Biznes Włodzimierz Ostaszewski z PETROexpress.

Regionem, który wiedzie prym jeśli chodzi o najniższe ceny jest górny Śląsk

Szymon Araszkiewicz, e-petrol.pl

Będzie jeszcze taniej?...

To dane za październik. Dziś właściciele stacji zarabiają równie przyzwoicie, bo blisko 30 groszy na każdym sprzedanym litrze paliwa. Dlatego, według ekspertów, benzyna i olej napędowy mogą być jeszcze tańsze.

- Ceny paliw na stacjach powinny spadać z dwóch powodów. Marże stacyjne są bardzo wysokie i marże rafineryjne, szczególnie polskie, są też bardzo wysokie. To jest naturalne zjawisko przy spadkach cen ropy i cen paliw na rynkach światowych. Ono przechodzi potem na rynek i ceny w skutek tego spadają - tłumaczy Andrzej Szcześniak, ekspert rynku paliw.

...albo drożej

Rynek ropy jest jednak rozchwiany i nikt nie może dać gwarancji, że jej cena nagle nie pójdzie do góry. Akurat w poniedziałek na światowych giełdach ropa mocno drożała. Po  ogłoszeniu w Chinach pakietu stymulującego dla gospodarki o wartości prawie 500 miliardów dolarów, baryłka podrożała o ponad 3 dolary.

W poniedziałek w USA baryłka ropy kosztuje ok. 64 USD

cena ropy

Co będzie dalej? - Na dziś cena powyżej 50 - 55 dolarów za baryłkę nie ma żadnego uzasadnienia - uważa Włodzimierz Ostaszewski.

Gaz nieugięty

Na niskie ceny ropy nie reaguje natomiast gaz LPG, bo jest częściowo wytwarzany z ropy, a częściowo z gazu ziemnego. 

Jego cena na stacjach w ostatnich tygodniach o kilka groszy wzrosła. W poniedziałek średnio litr LPG kosztował 2 złote i 25 groszy.

Pocieszający dla dwóch milionów Polaków tankujących LPG do swych samochodów może być jednak fakt, że benzyna i diesel w Polsce nie zrównają się z ceną gazu, nawet gdyby ropa była za darmo. Bo udział ceny ropy w cenie dotowanego paliwa to tylko 1 złoty - resztę stanowią podatki.

Wcześniejsze spotkanie OPEC

- OPEC może spotkać się jeszcze przed posiedzeniem zaplanowanym na 17 grudnia w Oranie, jeśli utrzyma się ten trend spadku cen - powiedział minister ropy Iranu Gholamhossein Nozari podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Teheranie. OPEC podjął w październiku decyzję o cięciu dostaw ropy o 1,5 mln baryłek dziennie w reakcji na mocne spadki cen ropy, która w lipcu kosztowała rekordowe 147,27 USD za baryłkę na giełdzie w Nowym Jorku. - Gdyby kartel nie zdecydował o obniżce limitów dostaw o 1,5 mln baryłek dziennie, ceny ropy pewnie spadłyby jeszcze bardziej - ocenił Nozari.

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane