• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Tanie koleje odgryzają się InterCity

Tanie koleje odgryzają się InterCity
Foto: TVN24 Foto: Kolejowy spór zaostrza się

PKP Przewozy Regionalne składają do UOKiK zawiadomienie w sprawie PKP InterCity, zarzucając spółce, że stosuje praktyki ograniczające konkurencję, by w ten sposób wyeliminować z rynku swojego konkurenta - czyli właśnie Przewozy Regionalne. Jednym z takich działań, zdaniem PKP PR, jest zajęcie przez komornika kont spółki.

- PKP Przewozy Regionalne złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez PKP InterCity - poinformował rzecznik PKP Przewozy Regionalne Piotr Olszewski. Zdaniem zarządu PKP PR, PKP InterCity chce wyeliminować z rynku swojego konkurenta, czyli PKP PR.

Zarząd przewoźnika zarzuca PKP InterCity, że chce on zmonopolizować rynek, doprowadzając do likwidacji połączeń InterRegio. Chodzi o uruchomione w kwietniu br. pociągi międzywojewódzkie, które kursują w barwach PKP Przewozy Regionalne. Są one konkurencją dla połączeń PKP InterCity i są od nich dużo tańsze.

Na szkodę, czy nie?

W sytuacji, gdy PKP Przewozy Regionalne są nam winne 127 mln zł, czujemy się raczej tak, jakbyśmy finansowali działalność tego przewoźnika, a nie jakbyśmy chcieli zniszczyć groźnego konkurenta

ney o pkp pr

Według Piotra Olszewskiego, sposobem na ograniczenie konkurencji jest np. oprotestowanie przez PKP InterCity projektu zimowego rozkładu jazdy PKP Przewozy Regionalne.

- PKP InterCity zrezygnowało we wrześniu z kursowania na trasie Poznań-Słupsk, ponieważ było to dla niego nieopłacalne. Dostawaliśmy listy od pasażerów, że pociąg jest potrzebny, więc nasze składy jeździły tamtędy codziennie. Teraz nagle się okazuje, że jednak PKP InterCity chce obsługiwać to połączenie, więc zostaliśmy "zepchnięci na weekend" - wyjaśnił Olszewski.

Rzecznik PKP InterCity Paweł Ney jest zdziwiony zarzutami PKP PR. - W sytuacji, gdy PKP Przewozy Regionalne są nam winne 127 mln zł, czujemy się raczej tak, jakbyśmy finansowali działalność tego przewoźnika, a nie jakbyśmy chcieli zniszczyć groźnego konkurenta - powiedział Ney.

PKP Przewozy Regionalne zarzucają też konkurentowi m.in. to, że wystąpił on o zajęcie komornicze kont spółki, co sparaliżowało jej działalność oraz narzuca jej niekorzystne warunki współpracy.

Spółki Grupy PKP, w tym PKP InterCity i PKP Polskie Linie Kolejowe szacują, że samorządowa firma jest im winna 290 mln zł. Na początku października komornik zablokował konta PKP PR, by zabezpieczyć roszczenia PKP InterCity.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane