• rozwiń

Tamborski odchodzi z Ministerstwa Skarbu Państwa. Zostanie prezesem warszawskiej GPW?

Będzie nowy prezes GPW? Odtwórz: Będzie nowy prezes GPW?
Foto: W czasie pracy w MSP Tamborski realizował transakcje prywatyzacyjne prowadzone poprzez Giełdę Papierów Wartościowych | Video: Będzie nowy prezes GPW?

Donald Tusk przyjął dymisję Pawła Tamborskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa i z dniem 5 czerwca odwołał go ze stanowiska. Tomborskiego wymienia się wśród kandydatów na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Tamborskiego w ministerstwie zastąpi Wojciech Kowalczyk z resortu finansów.

- Rezygnacja ma związek z planowanym zgłoszeniem kandydatury pana Pawła Tamborskiego na stanowisko prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Paweł Tamborski jest uznanym ekspertem rynku kapitałowego. Cieszę się, że osoba o tak dużym autorytecie wśród uczestników rynku zgodziła się podjąć wyzwanie, jakim jest kierowanie największą giełdą w naszej części Europy - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Wymagane zgody

Prezesa GPW wybiera Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Zatwierdzenie kandydatury Tamborskiego jest uwarunkowane uzyskaniem wymaganych przez procedurę zgód - Komisji Nadzoru Finansowego i Komisji Rozpatrującej Wnioski o Wyrażenie Zgody na Zatrudnianie Osób, Które Pełniły Funkcje Publiczne.

Decydujące zdanie w sprawie wyboru prezesa GPW ma Skarb Państwa. Wszystko dlatego, że należy do niego kontrolny pakiet w Giełdzie - 35 proc. akcji i 51,7 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Paweł Tamborski sprawował funkcję podsekretarza stanu MSP od 23 stycznia 2012 r. W czasie pracy w MSP realizował transakcje prywatyzacyjne prowadzone poprzez Giełdę Papierów Wartościowych. Był odpowiedzialny, m.in. za pierwsze oferty publiczne: ZE PAK (największy debiut giełdowy w 2012 r.), PHN i Energi (największy debiut giełdowy w 2013 r.). Zajmował się także ofertami wtórnymi spółek, m.in.: PGE, PKO BP i Ciechu. Z wykształcenia jest ekonomistą.

Jak dowiedziała się PAP  Tamborskiego zastąpi w drugiej połowie czerwca Wojciech Kowalczyk, obecnie podsekretarz stanu w ministerstwie finansów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane