• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Tam znajdziesz pracę po nowym roku

Tam znajdziesz pracę po nowym roku
Foto: TVN CNBC/sxc.hu Foto: Menedżerowie od finansów nie muszą się martwić o pracę

- Najlepsze perspektywy zatrudnienia w pierwszym kwartale 2012 roku będą w sektorach: transport i logistyka oraz finanse, ubezpieczenia, nieruchomości, a także w usługach - wynika z raportu Manpower, firmy monitorującej rynek pracy. Najmniej korzystny klimat do zatrudniania będzie w sektorach: rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo oraz energetyka, gazownictwo, wodociągi.

Autorzy raportu ostrzegają, że w sumie pracodawcy oczekują spowolnienia dynamiki na rynku pracy w okresie styczeń - marzec 2012 roku. Prognoza netto, czyli różnica między odsetkiem pracodawców planujących wzrost zatrudnienia a odsetkiem tych, którzy planują zwolnienia, wyniosła plus trzy proc. Wśród 750 przebadanych w Polsce pracodawców 14 proc. zadeklarowało zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, a 11 proc. - redukcję liczby etatów. Natomiast 71 proc. przebadanych pracodawców nie planuje żadnych zmian personalnych, a cztery proc. nie podjęło jeszcze decyzji.

Obserwujemy wstrzymywanie niektórych procesów rekrutacyjnych, rośnie natomiast zainteresowanie firm elastycznymi formami zatrudnienia, które są odpowiedzią na zmienną sytuację gospodarczą. Przewidujemy, że utrzymywać będzie się zapotrzebowanie na specjalistów i kadry wyższego szczebla, ponieważ firmy intensywnie poszukują kompetencji kluczowych dla swojego rozwoju

Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce

- Pierwszy kwartał tradycyjnie charakteryzuje się słabszymi perspektywami zatrudnienia. Ponadto na skutek niekorzystnych sygnałów ze strefy euro przedsiębiorcy ostrożnie podchodzą do planów na 2012 roku, w tym do tworzenia nowych etatów. Obserwujemy wstrzymywanie niektórych procesów rekrutacyjnych, rośnie natomiast zainteresowanie firm elastycznymi formami zatrudnienia, które są odpowiedzią na zmienną sytuację gospodarczą. Przewidujemy, że utrzymywać będzie się zapotrzebowanie na specjalistów i kadry wyższego szczebla, ponieważ firmy intensywnie poszukują kompetencji kluczowych dla swojego rozwoju - mówi dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce Iwona Janas.

Gdzie (nie) szukać pracy

Największy optymizm dotyczący zatrudnienia w pierwszym kwartale 2012 roku widoczny jest w sektorach transport i logistyka oraz finanse, ubezpieczenia, nieruchomości, usługi. Prognozy netto zatrudnienia osiągają odpowiednio plus 15 proc. i plus 12 proc. W obu przypadkach jest to wynik zbliżony do poziomu z początku 2011 roku.

Zapotrzebowanie na pracowników nadal przewidują pracodawcy z sektora budowniczego. Prognoza netto zatrudnienia na poziomie plus osiem proc. wskazuje na nieco bardziej ambitne plany zatrudnienia w tym sektorze, niż w poprzednim sezonie zimowym.

Umiarkowanie pozytywne nastroje utrzymują się w sektorze handel detaliczny i hurtowy - prognoza netto wyniosła plus siedem proc.

Najmniej korzystny klimat do zatrudniania panuje w sektorach rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo oraz energetyka, gazownictwo, wodociągi. Prognozy netto zatrudnienia są ujemne i wynoszą odpowiednio minus 12 proc. i minus 11 proc., co świadczy o tym, że więcej firm przewiduje zwolnienia niż tworzenie etatów.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane