• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Taksówkarze ukarani za zmowę

Taksówkarze ukarani za zmowę
Foto: TVN24 Foto: Trzy firmy - jedna cena

- Trzy największe korporacje taksówkowe w Gdańsku ustaliły wspólnie stawki za przejazd - uznał UOKiK i nakazał zmianę tej praktyki. Za zmowę cenową, uznawaną powszechnie za nielegalną, taksówkarze będą musieli zapłacić ponad 81 tys. zł kary. Wpierw jednak odwołają się od decyzji UOKiK.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel poinformowała, że chodzi o korporacje: Hallo Taxi, Super Hallo Taxi i City Plus Neptun Taxi, do których należy ok. 60 proc. taksówek zarejestrowanych w Gdańsku.

Wpadli przez literówkę

Jak ustalił UOKiK, w czerwcu 2009 roku firmy wprowadziły identyczną opłatę początkową za kurs, ceny za kilometr jazdy oraz godzinę postoju, a także stosowały również takie same rabaty dla klientów. Korporacje w tym samym czasie zleciły też drukowanie materiałów informujących o jednakowych cenach i dokonały zmian taksometrów.
- Nawet w ulotkach reklamowych firm wystąpił ten sam błąd literowy - powiedział dyrektor Delegatury UOKiK w Gdańsku, Roman Jarząbek.

UOKIK nakazał korporacjom zaniechanie praktyk monopolistycznych i zmianę taryfy. Jednak do czasu uprawomocnienia się decyzji, firmy nie mają obowiązku tego robić. A uprawomocnienie może potrwać nawet dwa lata. Prezes UOKiK jest przekonana, że urząd przed sądem wygra sprawę.
- Zależało nam przede wszystkim na opublikowaniu tej decyzji, bo te trzy korporacje nie są jedyne w Gdańsku i ważne, żeby konsumenci wiedzieli, że taki proceder ma miejsce i mogli racjonalnie wybierać - wyjaśniła Krasnodębska-Tomkiel.

Jak warzywniak

Wiceprezes Zarządu City Plus Neptun Taxi, Andrzej Kasicki twierdzi, że "żadnej zmowy nie było, decyzja UOKiK jest niesprawiedliwa i niesłuszna i firma będzie się od niej odwoływać". - Działaliśmy na zasadzie podglądania konkurencji - wyjaśnia. Według niego, UOKiK nie miał konkretnych dowodów do podjęcia takiej decyzji i oparł się na poszlakach.
- Na takiej samej zasadzie powinny być także karane np. stacje benzynowe i warzywniaki, które mają prawie takie same ceny - dodał.

Obecnie w City Plus Neptun Taxi opłata początkowa za kurs wynosi 8,50 zł, a dla stałych klientów i "na telefon" 6,80 zł. Opłata za km jazdy wynosi odpowiednio 2,70 zł i 2,16 zł. 90 proc. zleceń jest wykonywanych "na telefon" lub na kartę stałego klienta.

mkg/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane