• rozwiń

Tak tanich mieszkań w Portugalii dawno nie było

Tak tanich mieszkań w Portugalii dawno nie było
Foto: sxc.hu Foto: W miejscowości Alentejo za metr kwadratowy mieszkania zapłacimy 935 euro

Portugalskie banki obniżyły cenę metra kwadratowego nieruchomości w Portugalii do nienotowanego od września 2008 roku poziomu. W stosunku do ubiegłego roku wartość domów i mieszkań obniżyła się o prawie 8 proc. W niektórych miejscowościach metr kwadratowy mieszkania kosztuje 935 euro.

Jak poinformował w środowym komunikacie Krajowy Instytut Statystyczny w Lizbonie (INE), wartość wycenianych przez instytucje finansowe nieruchomości zmniejszyła się do najniższego notowanego kiedykolwiek w Portugalii poziomu - 1039 euro za 1 m kw (ok. 4300 zł).  - Badania w tej dziedzinie prowadzimy od września 2008 r. Odnotowany w czerwcu br. wskaźnik można zatem uznać za historyczne minimuma - odnotował INE.

Najtaniej i najdrożej

Najbardziej odporne na spadki były nieruchomości w turystycznym regionie Algarve, na południu Portugalii, gdzie ceny w skali kraju są najwyższe. Metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej banki wyceniają tam średnio na 1332 euro(ok. 5500 zł).  Na przeciwległym biegunie znajduje się położone w środkowej części kraju Alentejo. W tym typowo rolniczym regionie Portugalii za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej trzeba zapłacić średnio 935 euro (ok. 3900 zł).

Przewidują dalsze spadki

Według Krajowego Instytutu Statystycznego, w czerwcu br. banki obniżyły o 0,8 proc. wartość portugalskich nieruchomości wobec wcześniejszego miesiąca. Spadek w skali roku wyniósł natomiast 7,9 proc. W ocenie ekspertów INA, w związku ze słabą siłą nabywczą portugalskich konsumentów oraz niskim popytem na mieszkania w najbliższych miesiącach można spodziewać się dalszych spadków wyceny wartości nieruchomości przez banki.

Na terytorium ponad 10-milionowej Portugalii znajduje się około 7,5 mln mieszkań, z czego ponad 730 tys. to pustostany. W ponad 81 proc. przypadków właścicielami pustych nieruchomości są prywatne firmy, prawie 10 proc. należy do jednostek samorządu terytorialnego, a pozostałe - do osób fizycznych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane