• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Tak dla 110 mld euro z Unii dla Grecji

Ministrowie finansów strefy euro zgodzili się w niedzielę na pakiet pomocy finansowej dla Grecji. Ma to być kwota 110 mld euro do 2012 roku - ogłosił w niedzielę szef eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker. Od godz. 16 trwało w Brukseli spotkanie ministrów finansów krajów członkowskich Unii Europejskiej (Ecofin). Kolejne 20 mld euro ma pożyczyć Grecji Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

- Jednogłośnie postanowiliśmy uruchomić mechanizm pomocy dla Grecji - powiedział Juncker na konferencji prasowej po nadzwyczajnym spotkaniu.
- Przywódcy krajów strefy euro spotkają się w piątek 7 maja w Brukseli, by rozmawiać o bezprecedensowym planie wsparcia - dodał.

Grecja gotowa do wyrzeczeń

Strefa euro ma zapewnić 80 mld euro, z czego 30 mld euro już w br. - zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami. W zamian Grecja zobowiązała się do ambitnego, trudnego programu reform i cięć budżetowych, który zakłada ograniczenie deficytu poniżej 3 proc. PKB do roku 2014.

- Dzisiaj (1 maja - red.) wchodzi w życie zawarte w sobotę wieczorem porozumienie. Zgodnie z tymi ustaleniami obywatele poniosą wielkie wyrzeczenia i to nie jest przyjemna decyzja - mówił już wcześniej premier Grecji Jeorjos Papandreu. - Są to poświęcenia ogromne, lecz konieczne, bez których Grecja zbankrutuje, a uniknięcie bankructwa to nasza czerwoną linia - dodał

"Będziemy oszczędzać"

Jak podkreślała wcześniej Komisja Europejska pozytywna decyzja o pomocy dla Grecji jest wynikiem spełnienia warunków programu naprawczego Aten. Składają się na niego m.in. cięcia płac i emerytur, wydatków w sektorze publicznym oraz podwyżki niektórych podatków.

Grecki premier już zapowiedział, że poza zaplanowanymi 4,8 mld euro oszczędności w tym roku, jego rząd zaoszczędzi kolejne 30 mld w ciągu najbliższych trzech lat. Zaznaczył, że globalna suma pomocy finansowej dla Grecji ze strony Funduszu i krajów strefy euro w zamian za nowe "wyrzeczenia" jest "bez precedensu na poziomie światowym".

Na barykadach

Oszczędności od kilku tygodni budzą duże niezadowolenia opinii publicznej. W sobotę 1 maja, w Atenach i innych miastach odbyły się demonstracje przeciwko zapowiadanym przez władze krokom oszczędnościowym. Doszło do starć z policją.

Greckie związki zawodowe zapowiedziały na środę strajk generalny przeciwko cięciom w płacach i emeryturach.

Wielkie długi

Nie będąc już w stanie finansować swojego zadłużenia na rynkach, Grecja poprosiła w miniony piątek UE i MFW o wsparcie finansowe. Ateny podkreślają, że pomoc powinny uzyskać nie później niż 19 maja, gdy staną się wymagalne obligacje, których wykup będzie kosztował 9 mld euro.

kj/mkg//mtom/kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane