• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Tak czy inaczej będą produkować"

"Tak czy inaczej będą produkować"
Foto: TVN24 Foto: Stocznie będą produkować - zapewnia minister Grad

Stocznie w taki czy inny sposób zostaną sprywatyzowane i będą produkować - zadeklarował Aleksander Grad. Minister skarbu zapewnił w radiu PIN, że rząd ma przygotowany alternatywny scenariusz w przypadku odrzucenia przez Brukselę planu restrukturyzacyjnego stoczni.

Grad przyznał w audycji radia PIN, że w przypadku odrzucenia przez Komisję Europejską planów restrukturyzacji stoczni, konieczne będzie złożenie wniosku o ich upadłość. Prywatyzacja będzie wówczas przeprowadzona "ale w trudniejszych okolicznościach".

- Jeśli decyzje KE okazałyby się negatywna, rząd jest przygotowany także na scenariusze alternatywne, których realizacja pozwoliłaby nadal funkcjonować w Polsce stoczniom, to znaczy produkować statki - tłumaczył minister skarbu. Dodał, że alternatywne scenariusze są dyskutowane również z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Inwestorzy liczą na dalszą pomoc państwa

Wciąż trwają dyskusje z KE na temat programów restrukturyzacyjnych złożonych przez MSP, zwłaszcza na temat pomocy publicznej - przyznał Grad.

- Programy są dobre, ale wymagają uruchomienia dodatkowej pomocy publicznej, ponieważ nie ma takich inwestorów, którzy byliby w stanie pokryć wszystkie długi Gdyni czy Szczecina i przeznaczyć gigantyczne pieniądze na rozwój tych spółek - przekonywał Grad i dodał, że potencjalni inwestorzy liczą, że to państwo pokryje dotychczasowe długi stoczni.

Kto zaopiekuje się stoczniami?

12 września resort skarbu przesłał KE plany restrukturyzacji stoczni. Polski projekt zakłada połączenie zakładów w Gdańsku i Gdyni. Z kolei stocznię Szczecin chce kupić konsorcjum z Pomorza Mostostal Chojnice.

Jeśli Komisja Europejska ich nie zaakceptuje, zakłady będą musiały zwrócić pomoc publiczną, którą otrzymały z Unii Europejskiej. To może doprowadzić je do bankructwa.

eq/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane