• rozwiń
  • WIG20 2235.36 +0.41%
  • WIG30 2530.89 +0.29%
  • WIG 58751.88 +0.22%
  • sWIG80 11593.71 +0.05%
  • mWIG40 3736.75 -0.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:08

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Tajne umowy gigantów z Luksemburgiem. 300 firm ukrywało zyski?

Tajne umowy gigantów z Luksemburgiem. 300 firm ukrywało zyski?
Foto: Shutterstock Foto: Unikanie podatków przez koncerny w porozumieniu z Luksemburgiem miało doprowadzić do strat dla budżetów państw liczonych w miliardach euro

Ponad trzysta firm, w tym Pepsi, Apple, Amazon, czy Ikea zawarło z władzami Luksemburga tajne umowy dotyczące ulg podatkowych - podały w czwartek europejskie media, powołując się na ustalenia Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ).

ICIJ pisze o 340 międzynarodowych przedsiębiorstwach, które zawarły takie umowy w latach 2002-2013. W ich wyniku państwa, w których przedsiębiorstwa te osiągały zyski, straciły miliardy euro niezapłaconych podatków.

Śledztwo

W wyniku dochodzenia pod nazwą Luxemburg Leaks (LuxLeaks) ICIJ uzyskał wgląd do 28 tysięcy tajnych dokumentów dotyczących ulg podatkowych. Z dokumentów wynika, że wielkie firmy wykorzystywały Luksemburg i jego elastyczne przepisy podatkowe, jak również brak regulacji międzynarodowych, by unikać płacenia albo znacząco ograniczać płacone podatki - pisze francuski dziennik "Le Monde". Chodziło o "przekazywanie zysków tak, by nie były one opodatkowane, albo bardzo nieznacznie" - precyzuje gazeta.

O tajnych umowach podatkowych władze Luksemburga nie informowały swych europejskich partnerów, chociaż wiedziały, że przedsiębiorstwa, z którymi je zawierały, prowadziły strategię unikania płacenia podatków - wskazuje "Le Monde".

Zakłopotanie?

Informacje ICIJ ujawniło w czwartek ok. 40 europejskich tytułów, w tym właśnie "Le Monde", brytyjski "The Guardian", czy niemiecki "Sueddeutsche Zeitung".

"Guardian" zauważa, że ujawniona przez ICIJ sprawa "wprawi w zakłopotanie nowego szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera", który był premierem Luksemburga w latach 1995-2013, czyli w okresie, gdy wspomniane umowy zostały podpisane. Dodatkowo, w latach 1989-2009 Juncker był też ministrem finansów swojego kraju.

Komisja Europejska wyraziła gotowość ukarania władz Luksemburga za jej praktyki podatkowe - powiedział agencji AFP rzecznik nowej KE Margaritis Schinas pytany o doniesienia europejskich mediów.

Wymienione koncerny dotąd nie odniosły się do ustaleń Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane