• rozwiń

Tajna narada miliarderów

Tajna narada miliarderów
Foto: fot. Biały Dom/wikipedia.org Foto: Bill Gates od lat jest jednym z największych filantropów na świecie

W Tucson w stanie Arizona, odbyło się spotkanie miliarderów, którzy odpowiedzieli na wezwanie Billa Gatesa i Warrena Buffeta, by przeznaczyć przynajmniej połowę ich fortun na dobroczynność. Według Warrena Buffeta, cytowanego przez AP, było ono sukcesem.

Blisko połowa spośród 69 miliarderów, którzy zdecydowali się podjąć wyzwanie Gatesa i Buffeta, spotkała się w prywatnym kurorcie, a ich narady były zamknięte dla prasy.

Według Buffeta, była to znakomita okazja dla ludzi, którzy postanowili przekazać kolosalne sumy na cele charytatywne, by poznać się i porównać swoje inicjatywy dobroczynne.

Było to pierwsze takie spotkanie, trwało od czwartku do piątku wieczorem, a jego uczestnicy rozmawiali z AP wyłącznie przez telefon.

Rozwiązać problemy świata

Celem organizacji, którą tworzy ta grupa, nie jest zorganizowanie wspólnego funduszu dobroczynnego, ale podczas kilku sesji zorganizowanych w Tucson różni filantropi dzielili się swymi pomysłami na poprawę systemu edukacji, inicjatywy ekologiczne i inne cele charytatywne.

Bill Gates, właściciel firmy Microsoft, założył w 2000 roku wraz z żoną fundację Billa i Melindy Gatesów. Od lat zajmuje pierwszą, bądź jedną z najwyższych pozycji w rankingach najbogatszych ludzi świata; bywał na niej czasem wyprzedzany przez Warrena Buffeta, swego przyjaciela i założyciela firmy ubezpieczeniowej i inwestycyjnej Berkshire Hathaway. Buffet stworzył i finansuje fundację charytatywną The Buffett Foundation.

jak/tr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane