• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Tajemnica komunikacyjna a żądania służb. "Jej ochrona stanowi jedno z praw i wolności człowieka"

Tajemnica komunikacyjna a żądania służb. "Jej ochrona stanowi jedno z praw i wolności człowieka"
Foto: sxc.hu Foto: Stanowisko prezes UKE to konsekwencja zapytań operatorów telekomunikacyjnych

"Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie są wystarczającą podstawą do ingerowania w prawa i wolności obywatelskie" - uważa prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj.

- Jest dla mnie oczywiste, że ochrona tajemnicy telekomunikacyjnej stanowi jedno z praw i wolności człowieka gwarantowanych w Konstytucji RP, dlatego ograniczenie jej obowiązywania może odbywać się tylko na podstawie precyzyjnych zapisów prawa i za zezwoleniem właściwych czynników - podkreśla Gaj.

Pytania od operatorów

Stanowisko prezes UKE to konsekwencja zapytań operatorów telekomunikacyjnych, do których trafiają pytania o dane telekomunikacyjne użytkowników ze strony różnych podmiotów - organów ścigania, służb specjalnych i sądów.

"Cały obszar zbierania danych o obywatelach oraz działań operacyjnych z tym związanych, reguluje kilkanaście aktów prawnych, m.in. ustawy kompetencyjne służb specjalnych, Ustawa o prokuraturze, ustawa Kodeks Postępowania Karnego. Wątpliwości budziła natomiast  możliwość udostępniania przez operatorów takich danych na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego, o co wnosiły m.in. sądy cywilne czy komornicy" - czytamy w komunikacie UKE.

"Prezes UKE stanął na stanowisku, iż przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie są wystarczającą podstawą do ingerowania w prawa i wolności obywatelskie i dane takie nie powinny być przez operatorów na ich podstawie udostępniane" - głosi komunikat Urzędu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane