• rozwiń

Tajemna receptura Coca-Coli znana od 32 lat?

Tajemna receptura Coca-Coli znana od 32 lat?
Foto: TVN24 Foto: Przepis na Coca Colę w gazecie

Jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic na świecie. I jedną z najdroższych, bo wartych szacunkowo 100 mld dol. Jednak jak twierdzi serwis Thisamericanlife.org receptura Coca Coli, bo o niej mowa, jest powszechnie znana od 1979 roku, kiedy to została wydrukowana w lokalnej gazecie z Atlanty.

Formuła została wymyślona 125 lat temu przez farmaceutę Johna Pembertona. Oficjalnie dostęp do sejfu, gdzie jest trzymana, mają tylko dwie osoby z najwyższych władz koncernu. Osoby te nigdy nie podróżują razem samolotem na wypadek, gdyby ten uległ katastrofie. Jeden z pierwszych prezesów koncernu Asa Candler, świadom wartości receptury, nakazał usunięcie z etykietek dokładnego składu napoju, a także niszczenie faktur składników, które firma zamawiała do jego produkcji.

Na 28 stronie

Jednak jak podaje Thisamericanlife.org, zdjęcie z oryginalnym zapisem receptury opublikował 32 lata temu na 28. stronie "Atlanta Journal-Constitution", lokalny dziennik miasta, z którego pochodzi Coca Cola, ale publikacja przeszła bez echa.

Na zdjęciu jest przepis na kluczowy składnik całej formuły znany jako "7X" zapisany w dość archaiczny aptekarski sposób. Jego jedna porcja składa się z ćwierć kwarty (0,28 litra) "alkoholu", 20 kropli olejku pomarańczowego, 10 kropli olejku z gorzkiej pomarańczy, 30 kropli olejku cytrynowego, 10 kropli olejku muszkatałowego, pięciu kropli olejku kolendrowego i 10 kropli olejku cynamonowego.

Pozostałą część formuły to trzy "szczypty" ekstraktu z liści koki, trzy uncje (55 gramów) kwasku cytrynowego, jedna uncja kofeiny, 30 uncji cukru, 2,5 galona (9,46 litra) wody, dwie pinty (1,2 litra) soku z limonek, jedna uncja wanilii i 1,5 uncji karmelu.

Następnie, jak podaje Thisamericanlife.org pięć galonów tak powstałego "syropu" należy połączyć z dwiema uncjami "7X" i Coca Cola gotowa...

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane