• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Szyszko do KE: "inwestycje w dolinie zgodne z prawem"

Szyszko do KE: "inwestycje w dolinie zgodne z prawem"
Foto: TVN24.pl Foto: Minister Jan Szyszko podtrzymuje swoje stanowisko

Moja rola w całej sprawie już się zakończyła - powiedział minister środowiska Jan Szyszko w związku z zapowiedzią Komisji Europejskiej, że zwróci się w najbliższym czasie właśnie do niego w sprawie wznowienia planów budowy obwodnicy przez Dolinę Rospudy.

- Inwestycja jest realizowana zgodnie z prawem, a minister środowiska zakończył swoją misję w tej sprawie - powiedział w środę minister Szyszko odnośnie budowy obwodnicy Augustowa i przypomniał, że zaproponował jako kompensatę przyrodniczą za budowę drogi przez dolinę Rospudy zalesienie 100 ha gruntów w Puszczy Augustowskiej, ale Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał w trybie pilnym zakaz zalesiania.

- Staram się, aby sprawa była rozpatrzona jak najszybciej, ale jest jakaś niechęć. Natomiast jest duża chęć, aby wstrzymać zalesianie - dodał minister środowiska.

Tymczasem KE uznaje Dolinę Rospudy za teren unikatowy, gdzie żadne kompensaty, w tym nasadzenia drzew, nie są w stanie naprawić szkód, jakie wywołałaby budowa obwodnicy.

Dzisiaj rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. środowiska Barbara Helfferich oświadczyła, że Komisja Europejska chce dowiedzieć się od polskich władz, jakie są intencje w sprawie obwodnicy w dolinie Rospudy i czy rzeczywiście prace budowlane zostaną wznowione od sierpnia. Właśnie w tej sprawie komisarz Stawros Dimas ma się w najbliższym czasie skontaktować z ministrem Szyszko.

Odnosząc się do tej wypowiedzi Szyszko powiedział, że jego rola w całej sprawie już się zakończyła. - Sprawa dotyczy inwestora, ministra transportu i ewentualnie ministra rozwoju regionalnego. Minister środowiska swoją misję już zakończył - tłumaczył minister.

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa, które zostały wstrzymane 1 marca ze względu na czteromiesięczny okres lęgowy ptaków mają się rozpocząć na początku sierpnia. W obecnym wariancie 17-kilometrowa obwodnica ma 500-metrową estakadą przecinać dolinę Rospudy. Według drogowców to jedyny i najlepszy sposób, by zrealizować inwestycję przez ciągnącą się przez Suwalszczyznę 100-kilometrową dolinę.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane