• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Szykuje się górnicza megafuzja?

Szykuje się górnicza megafuzja?
Foto: TVN24 Foto: Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy jedną firmą?

Resort skarbu rozważa połączenie holdingu i kompanii – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Dzisiaj w Katowickim Holdingu Węglowym odbywa się referendum w sprawie prywatyzacji.

Pomysł połączenia w jedną firmę Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego wyszedł od górników. Nowy rząd rozważa zgodę na tę propozycję. Najpierw jednak chce spółki prywatyzować, a dopiero później łączyć. Na razie jednak minister gospodarki Waldemar Pawlak w tej sprawie się nie wypowiada. Komentarza unikają też same spółki. – Decyzja w rękach właściciela, Skarbu Państwa – mówi rzecznik KW Zbigniew Madej. – Jeśli będą konkretne plany, możemy zająć stanowisko – twierdzi rzecznik KHW Ryszard Fedorowski.

Z informacji gazety wynika, że to Kompania jest większym zwolennikiem ewentualnej fuzji niż KHW, który wciąż jest zyskowny, podczas gdy Kompania przynosi straty. Poza tym KHW ma być częściowo sprywatyzowany. Dzisiaj rozpoczyna się referendum w tej sprawie. Problemem jest też kwestia zarobków. Pracownicy KHW zarabiają więcej (początkowa pensja pracownika dołowego to w KW ok. 1200 zł netto, a w KHW ok. 1600 zł). Związkowcy walczyliby o równanie pensji w górę, a Kompanii na to po prostu nie stać.

Z połączenia KHW SA i KW SA mogłaby powstać jedna duża spółka węglowa z ponad 20 kopalniami. Jako jedyna firma górnicza zatrudniałaby wówczas w sumie ok. 80 tys. osób.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane