• rozwiń

Szykują Europie mega-wstrząs?

- Agencje ratingowe mogą obniżyć poziom wiarygodności kredytowej Francji i Niemiec, co stanowiłoby wstrząs dla całej strefy euro - uważa niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt". Według gazety obniżka nie wiązałaby się tylko ze znacznym zadłużeniem tych państw, ale również z tym, że większość najważniejszych światowych banków prywatnych nie jest w wystarczającym stopniu odporna na obecny kryzys, co może negatywnie przełożyć się na gospodarkę.

Jak podaje "Handelsblatt", powołując się na źródła w agencji Fitch, siedem spośród największych banków inwestycyjnych, w tym Deutsche Bank, zagrożonych jest obniżeniem ratingu.
- Ponadto ze względu na ich skomplikowaną strukturę biznesową oraz podatność na ryzyka skumulowane trudno się zorientować, jak wielkie straty mogłyby one ponieść w razie spiętrzenia się nieprzewidzianych wydarzeń - zaznaczają analitycy Fitch, na których powołuje się gazeta.

Pomagając innym pogrążają siebie

Świadczenia pomocowe, jakie rząd federalny chce udostępnić teraz innym krajom strefy euro, mogą doprowadzić do drastycznego pogorszenia się sytuacji zadłużeniowej, co mogłoby także wzbudzić wątpliwości co do ratingu AAA dla Niemiec

rating niemiec

Cytowany przez "Handelsblatt" główny ekonomista Barclays Capital Deutschland Thorsten Polleit nie wykluczył możliwości, że agencje zrewidują również ocenę wiarygodności kredytowej Niemiec. Co prawda w razie urzeczywistnienia założeń obecnej polityki finansowej Berlin zdoła w najbliższych latach zmniejszyć coroczny deficyt budżetowy.
- Ale świadczenia pomocowe, jakie rząd federalny chce udostępnić teraz innym krajom strefy euro, mogą doprowadzić do drastycznego pogorszenia się sytuacji zadłużeniowej, co mogłoby także wzbudzić wątpliwości co do ratingu AAA dla Niemiec - podkreślił Polleit.

Podobny los może też spotkać Francję.
- Nowy pakiet ratunkowy dla zadłużonych krajów południowej części strefy euro obciąży również finanse publiczne Francji - powiedział "Handelsblatt" główny ekonomista Commerzbanku Joerg Kraemer. Dodał, iż prawdopodobne jest, że w najbliższych tygodniach agencja ratingowa Standard&Poor's zmieni perspektywę wiarygodności kredytowej Francji na negatywną, a w przyszłym roku "mogłaby także nastąpić definitywna utrata najlepszej oceny AAA".

Francja i Niemcy to najbardziej stabilne gospodarki Europy i świata. Obniżenie ich ratingu mogłoby spowodować olbrzymie turbulencje na rynkach finansowych, takie, jakie były obserwowane w sierpniu po obcięciu przez agencję Standard&Poor's ratingu USA z AAA do AA+.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane