• rozwiń

Szykuj się na droższy kredyt

Szykuj się na droższy kredyt
Foto: TVN24 Foto: Lokaty też pójdą w górę?

Kredyty złotówkowe będą droższe, kurs złotego powinien się umocnić, a być może banki lepiej będą płacić za lokaty. Takie efekty przynieść decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych NBP.

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. Stopa referencyjna od jutra wyniesie teraz 4,00 procent w skali rocznej; stopa lombardowa 5,50 proc., stopa depozytowa - 2,50 proc., zaś stopa redyskonta weksli - 4,25 proc.

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła ponownie podnieść stopy procentowe NBP kontynuując cykl zacieśniania polityki pieniężnej - stwierdził na póxniejszej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, jednoczesnie przewodniczący RPP.

- Dane, które napłynęły w ostatnim okresie zmniejszają ryzyko osłabienia się koniunktury w polskiej gospodarce. W ocenie Rady, kontynuacja ożywienia gospodarczego w Polsce wraz z dalszym wzrostem zatrudnienia może prowadzić do stopniowego wzrostu presji płacowej i inflacyjnej w średnim okresie - mówił Belka, uzasadniając decyzję o podwyżce.

Według analityków rynek wycenił już ewentualną podwyżkę stóp. Trzy miesięczny WIBOR, na podstawie którego kształtuje się oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrósł do poziomu najwyższego od ponad roku.

Wszyscy im mówili: podwyższajcie

Podwyżki stóp procentowych właśnie o ćwierć punktu powszechnie oczekiwał rynek: takiego zdania było 23 spośród 29 analityków ankietowanych przez Agencję Reutera.

Jak wskazywano, Rada Polityki Pieniężnej wykona taki krok, bo zależy jej na umocnieniu w ten sposób złotego. A silniejsza waluta oznacza tańszy import, co ma znaczenie w czasach bijących cenowe rekordy surowców.

- Czynnikiem, który może wpłynąc na ceny żywności w Polsce, czy na ropę, jest kurs złotego. To jest jedyne przełożenie, jakie ma RPP. Brak podwyżki byłby argumentem raczej za tym, żeby się złoty osłabiał, a nie umacniał - mówił w TVN CNBC dyrektor departamentu analiz w PKO BP Ryszard Petru.

Bankowcy uspokajają

Bankowcy jednak uspokajają swych klientów i przekonują, że oprocentowanie kredytów nie będzie rosło tak szybko jak stopy procentowe banku centralnego. 

Przed wyższymi kosztami nowych pożyczek ma nas chronić rosnąca konkurencja na rynku instytucji finansowych. Czynnik ten ma być tak mocny, że skłoni banki, by ograniczały swoje marże i zarobek, bojąc się utraty części klientów.

- Konkurencja pomiędzy bankami, która bez wątpienia nasiliła się w tym roku także w odniesieniu do kredytów hipotecznych, będzie powodować, że ta zmiana podstawowych stóp procentowych nie przełoży się bezpośrednio na wzrost oprocentowania na rynku w takim samym wymiarze - stwierdził przed kamerą TVN CNBC prezes Nordei Włodzimierz Kiciński,

Jak przekonywał bankowiec, już widać, że instytucje finansowe ograniczyły niektóre opłaty i marże.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane