• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Szykuj się na droższe OC i AC

Szykuj się na droższe OC i AC
Foto: sxc.hu Foto: Zapłacimy więcej za OC i AC

Kierowcy muszą spodziewać się podwyżki cen ubezpieczeń OC i AC - zapowiada "Gazeta Wyborcza". Powodem jest zapowiadana podwyżka VAT, bo wyższy podatek oznacza podwyższenie cen napraw samochodów w warsztatach.

Do tej pory Polacy płacili za ubezpieczenia najmniej w Europie. Jak wylicza "GW", w sąsiednich Czechach i na Słowacji stawki są wyższe dwukrotnie, w Austrii trzykrotnie, a w Luksemburgu aż czterokrotnie.

Teraz, po zapowiedzianej przez rząd podwyżce VAT, wzrosną ceny usług w warsztatach, a także koszty własne towarzystw ubezpieczeniowych - to zaś oznacza podwyżkę cen polis. Podwyżka uderzy też po kieszeni ubezpieczycieli sprzedających polisy przez telefon i internet, bo będą musieli zapłacić więcej za reklamy - także z powodu wyższego VAT-u.

Tracą na OC

Poza tym wzrosnąć ma składka na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca odszkodowania za wypadki spowodowane przez kierowców bez obowiązkowego OC. Z 0,7 proc wartości sprzedaży OC ma wzrosnąć do 1 proc. Tu ubezpieczyciele koszt też przerzucą na klientów.

Jak pisze "GW", do tego dochodzi również rosnąca od dwóch lat wartość wypłacanych odszkodowań. Sroga zima i letnie powodzie przełożą się na wzrost cen.

Według gazety, ubezpieczyciele chętnie podniosą ceny, zwłaszcza OC, na którym nie zarabiają, ale ponoć dopłacają. Podwyżki jednak nie będą skokowe, ale mają zostać rozłożone w czasie.

jk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane