• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Szybsze płatności kartą bezstykową

Szybsze płatności kartą bezstykową
Foto: TVN24 Foto: Karty bezstykowe mają służyć głównie wygodzie klientów

Nad wprowadzeniem do końca 2007 roku bezstykowych kart płatniczych pracują dwaj najwięksi operatorzy "plastików" - MasterCard oraz Visa oraz banki, które z nimi współpracują w Polsce. Nowe rozwiązanie ma sprawdzać się głównie przy "małych zakupach".

MasterCard będzie wdrażać swoją technologię karty bezstykowej - PayPass, natomiast Visa - payWave. Płatność tymi kartami sprowadza się do zbliżenia karty do specjalnego czytnika. Aplikacja do płatności bezstykowych może być m.in. umieszczana na karcie debetowej czy kredytowej.

Szybko, bezpiecznie i naprzeciw klientom

Organizacje wydawców kart płatniczych promują funkcję płatności bezstykowych przy niewielkich kwotach. Przeprowadzenie transakcji trwa niecałą sekundę. Projektanci systemów opracowali zabezpieczenia na wypadek kradzieży karty. Chodzi o możliwość określania limitów dla pojedynczych transakcji i dla całości wydatków opłacanych bezstykowo - do takich transakcji nie musi być używany PIN. Natomiast można zaprogramować konieczność użycia PIN po przekroczeniu limitu dla transakcji bezstykowych. Ma to zapobiegać nieograniczonemu użyciu karty po kradzieży.

Badanie Research International Pentor, przeprowadzone w sierpniu br. dla MasterCard wskazuje, że w Polsce 53 proc. ankietowanych deklaruje zainteresowanie płatnościami bezstykowymi. Badanie prowadzono wśród osób poniżej 50 roku życia, z wykształceniem średnim i wyższym, o dochodach ponad 1500 złotych, na reprezentatywnej próbie 1021 Polaków powyżej 15 roku życia.

Z badania wynika, że 30 proc. badanych przyznaje, iż rezygnuje z kupna jakiegoś drobiazgu, ponieważ nie ma przy sobie gotówki lub nie chce rozmieniać banknotów o dużym nominale. 57 proc. respondentów uważa, że płatności bezstykowe są wygodniejsze niż gotówka. Ankietowani Polacy uznali też, że technologia bezstykowa skróci oczekiwanie w kolejce.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane