• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Szybko się wyprowadź - dostaniesz premię

Szybko się wyprowadź - dostaniesz premię
Foto: TVN24 Foto: Roboty rusza z kopyta?

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej inwestycji drogowych. Nowe przepisy mają przyspieszyć budowę przede wszystkim dróg i autostrad. Ochrzczona przez ministra infrastruktury "spec-ustawą drogową" zakłada wydanie jednej decyzji administracyjnej zamiast dwóch - co ma oszczędzić nawet o rok.

Jak powiedział premier Donald Tusk, projekt dotyczy prawno-administracyjnego umożliwienia znacznego przyspieszenia budowy dróg. - Przede wszystkim autostrad i dróg ekspresowych - powiedział premier. Zapewnił, że przepisy umożliwią szybsze spełnianie procedur, od których zależy rozpoczęcie inwestycji.

Głównym projektem, jaki przyjęliśmy po bardzo długiej i burzliwej dyskusji, jest projekt ujednolicenia procedury w taki sposób, aby jedną decyzją administracyjną uzyskiwać zezwolenie oraz warunki lokalizacji

Donald Tusk

- Jest projekt ujednolicenia procedury w taki sposób, aby jedną decyzją administracyjną uzyskiwać zezwolenie oraz warunki lokalizacji - wyjaśnił szef rządu. Według premiera, przepisy mają przyspieszyć przede wszystkim procedury wywłaszczeniowe.

Donald Tusk aznaczył, że w przypadku wielkich inwestycji autostradowych będzie chodzić o tysiące nieruchomości. - Będą one ze zrozumiałych względów budzić emocje - zauważył premier i dodał, że jego rząd ma na uwadze ludzką własność i stabilność życia obywateli, lecz jednocześnie chce maksymalnie przyspieszyć tę procedurę.

Wyprowadź się szybko, dostaniesz bonus

Unikniemy efektów odwoławczych, bo decyzja o pozwoleniu będzie jednocześnie decyzją wywłaszczeniową

premier Donald Tusk

Premier mówił także, że zgodnie z projektem decyzję wydawane przez wójtów będą miały rygor natychmiastowej wykonalności. - Pozwoli to uniknąć efektów odwoławczych, bo decyzja o pozwoleniu będzie jednocześnie decyzją wywłaszczeniową - wyjaśnił.

Szef rządu dodał, że obywatele, którzy wyprowadzą się z wywłaszczonej nieruchomości w ciągu 30 dni od decyzji, będą mogli liczyć na bonusy finansowe w wysokości 5 proc. wartości nieruchomości. Zaznaczył także, że wartość nieruchomości będą szacować biegli, a wywłaszczeni będą mogli podejmować drogę sądową, jeśli rekompensata ich nie usatysfakcjonuje. - Ale to nie zatrzyma procesu inwestycji - podkreślił szef rządu.

Druga część posiedzenia Rady Ministrów, podczas której rząd dalej będzie dyskutować o inwestycjach drogowych, została przeniesiona na piątek.

prm/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane