• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Szybkiej kolei nie będzie? Centralnego lotniska też nie

Kolej dużych prędkości nie powstanie przed 2030 r. – zapowiedział wczoraj minister transportu. Jeśli ten projekt nie powstanie, nie ma sensu też budowa Centralnego Portu Lotniczego - twierdzi wiceszef resortu skarbu.

– Kolej potrzebuje wielkiej modernizacji. By efekty były widoczne jak najszybciej, musimy skupić się na remontach torów istniejących, a nie wydawać pieniądze na nowe projekty – wyjaśniał wczoraj minister transportu Sławomir Nowak, argumentując, dlaczego budowa szybkich kolei zostanie przełożona co najmniej o dekadę.

Okazuje się, że na razie w sferze marzeń, pozostanie także budowa innego wielkiego projektu infrastrukturalnego - Centralnego Portu Lotniczego. - Skoro nie ma szybkiej kolei, nie ma też mowy o budowie lotniska, bo obydwa projekty są ze sobą ściśle związane - mówi w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Tadeusz Jarmuziewicz, sekretarz stanu w resorcie transportu. Szybkie koleje byłyby bowiem istotne przy rozprowadzeniu ruchu z centralnego lotniska.

Jarmuziewicz dodaje, że według prognoz, przepustowość na rynku lotniczym zacznie się korkować po 2022 r., a może nawet po 2025 r. - Jeśli wówczas znajdzie się partner, który będzie chciał inwestować w budowę portu centralnego, nie mówimy nie - zaznacza.

Europejska rola

Jeszcze przed wyborami, we wrześniu tego roku ówczesny minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapewniał, że Centralny Port Lotniczy powstanie do 2020 r. Z przeprowadzonych przez resort analiz wynikało, że optymalnym miejscem dla jego budowy są tereny między Warszawą a Łodzią, okolice skrzyżowania autostrad A1 i A2 oraz linii kolei dużych prędkości Warszawa-Łódź-Poznań-Wrocław (której budowę wczoraj odsunął w czasie Nowak).

Centralny Port Lotniczy miałby odgrywać ważną rolę nie tylko w polskim systemie lotnisk, ale i europejskim.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane