• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Szybkie pożyczki Providenta do sądu

Szybkie pożyczki Providenta do sądu
Foto: TVN24 Foto: Provident musi przestać łupić swoich klientów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do sądu pozew przeciw firmie pożyczkowej Provident. Zdaniem urzędu, niezgodne z prawem jest niezwracanie przez Provident części składki ubezpieczeniowej i kosztów obsługi pożyczki w przypadku jej wcześniejszej spłaty.

UOKiK zainteresował się umowami Providenta - instytucji finansowej zajmującej się udzielaniem szybkich pożyczek - z powodu skarg konsumentów.

Okazało się, że umowy pozwalają firmie nie zwracać składki ubezpieczeniowej oraz kosztów związanych z obsługą pożyczki przez klienta w domu. Według UOKiK przedsiębiorca czerpie dzięki temu nieuzasadnione korzyści za okres, w którym klienci nie korzystają z jego usług.

"Zdzierają" na czym się da

- Ubezpieczenie kredytu chroni przedsiębiorcę przed ryzykiem związanym z brakiem jego spłaty. W momencie, w którym ryzyko to już nie istnieje, czyli wcześniejszej spłaty, konsumentowi przysługuje zwrot zapłaconej składki - zauważa urząd.

Ponadto UOKiK zauważył, że Provident proponuje też konsumentom udzielanie i obsługę pożyczki w domu. Za taką usługę muszą oni dodatkowo zapłacić. - Ta opłata również powinna być zwrócona za czas, w którym przedsiębiorca nie odbiera rat pożyczki w miejscu zamieszkania konsumenta - informuje urząd.

W opinii UOKiK, opłaty powinny być pobierane proporcjonalnie do rzeczywistego czasu trwania umowy, czyli dnia, w którym wcześniej spłaca zobowiązanie.

Przed sąd

Zdaniem urzędu, rozwiązanie stosowane przez Provident rażąco narusza interesy konsumentów. Ostatecznie sprawę rozstrzygnie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jeżeli podzieli argumenty UOKiK, zakwestionowane postanowienie zostanie wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, a jego stosowanie będzie zabronione.

mkg//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane