• rozwiń

Szybki przetarg na nowe wozy patrolowe

MON w pośpiechu przygotowuje wart setki milionów złotych przetarg na opancerzone pojazdy patrolowe - dowiaduje się "Rzeczpospolita". Mają one zapewnić większe bezpieczeństwo żołnierzom, m.in. w Afganistanie.

- Wozy patrolowe chcemy mieć jak najszybciej, dlatego oczekujemy od producentów w pierwszej kolejności deklaracji możliwie najbliższych terminów ewentualnych dostaw - informuje Jarosław Rybak, rzecznik MON.

Wojsko nie ukrywa, że chce dostarczyć na wojnę przede wszystkim pojazdy odporne na miny-pułapki. Ten wymóg MON wymienia w swej dokumentacji jako pierwszoplanowy.

- Możemy mieć problemy z ekspresowymi zakupami. Właśnie teraz na wielką skalę większość armii NATO wymienia wozy patrolowe. To skutek doświadczeń z wojny z terrorystami - mówi Tadeusz Wróbel, ekspert militarny "Polski Zbrojnej".

Używane obecnie do patrolowania przez polskich żołnierzy zmodernizowane honkery (skorpion) i amerykańskie hummery nie są wstanie zapewnić bezpieczeństwa (także balistycznego) na odpowiednim poziomie. W obecnym gorącym okresie żaden producent nie ma opancerzonych patrolowców na półce.

Przyspieszone dostawy będą więc sporo kosztować. W zależności od typu, wyposażenia, liczby zamawianych pojazdów rozpiętość cen jest ogromna: od 625 tys. dol. za iveco LMV do 140 tys. za francuski auverland A4.

Wybór jest jednak duży: izraelski Rafael proponuje pojazdy Wolf, szwajcarski Mowag pancerkę Eagle III, słowacki przemysł - Aligatora, Włosi wspomniany już wielozadaniowy lekki pojazd Iveco LMV, który poza Italią robi karierę w armii brytyjskiej i belgijskiej. Całą gamę wyspecjalizowanych wozów produkuje niemiecki przemysł, m.in. Rheinmetall (Caracal, Gavial).

W przetargu będą rywalizować opancerzone wozy o wadze do 7,5 tony. Ponad 6 ton waży prototyp opancerzonego samochodu Tur z polskiej prywatnej firmy AMZ Kutno.


mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane