• rozwiń

Szybki internet zapuka do drzwi Polaków

Szybki internet zapuka do drzwi Polaków
Foto: sxc.hu Foto: Play z szybkim internetem

W ciągu trzech lat firma P4, operator sieci Play, chce dotrzeć z mobilnym szerokopasmowym internetem do 75 proc. Polaków - powiedział na konferencji Chris Bannister, dyrektor zarządzający P4.

- Wybudujemy w Polsce największą i najbardziej nowoczesną infrastrukturę internetu mobilnego w tej części Europy - powiedział na konferencji Bannister. Dodał, że P4 dotrze z internetem do tysięcy miast w Polsce, także tych liczących 5-10 tys. mieszkańców. Sieć powstanie w technologii 3,5G HSDPA (ang. High Speed Downlink Packet Access), która pozwala na szybki transfer danych z sieci do terminala z prędkością dochodzącą do kilkudziesięciu Mb/s (megabitów na sekundę).

Kredyt na szybki internet

Bannister powiedział, że w zachodniej Europie wzrasta transmisja danych od kiedy pojawiły się sieci w technologii 3,5G. Jego zdaniem podobnie będzie w Polsce. Na realizację inwestycji P4 chce przeznaczyć 1,1 mld euro. We wtorek spółka podpisała umowę z China Development Bank (CDB) na kredyt w wysokości 490 mln euro. To zwiększyło zaangażowanie banku w firmę do 640 mln euro. Pozyskany kredyt jest uzupełnieniem 460 mln euro kapitału zainwestowanego przez akcjonariuszy spółki.

Play na giełdę

Play działa w Polsce od 16 marca 2007 roku. Świadczy usługi dla ponad 1,4 mln użytkowników. Można je kupić w ponad 500 salonach (do końca tego roku ma ich być 700), a usługi na kartę dostępne są w ponad 80 tys. punktach handlowych. Spółka rozważa też debiut giełdowy w ciągu dwóch lat. Na koniec 2008 roku przychody P4 mają wzrosnąć do ponad 800 mln zł wobec 235,4 mln zł w 2007 roku.

mpj ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane