• rozwiń

Szybka kolej się opóźnia

Szybka kolej się opóźnia
Foto: sxc.hu Foto: Superszybki pociąg na stacji w Szanghaju

O pół roku przesunie się termin otwarcia ofert w przetargu na zakup szybkich pociągów. Wnioskowały o to zainteresowane konkursem firmy - poinformował w środę rzecznik PKP Intercity Paweł Ney. Oferty miały być otwarte 17 marca. Nowy termin to 8 września.

Chodzi o przetarg na 20 nowoczesnych pociągów, mogących osiągać prędkość ponad 200 km/h. Pociągi te mają jeździć na trasie Kraków-Warszawa-Gdańsk.

Nowy tabor umożliwi pokonanie tej trasy w blisko pięć godzin. Szacowany koszt inwestycji to ok. 400 mln euro.

To bardzo skomplikowany przetarg. Inwestycji w tabor o takiej skali jeszcze w Polsce nie było.

Paweł Ney, PKP Intercity

Na wniosek firm

Jak powiedział Ney, spółka zdecydowała się na przełożenie terminu składania ofert, ponieważ wnioskowały o to firmy planujące wystartować w przetargu.

- Przychyliliśmy się do tych próśb. Po pierwsze, daje to nam więcej czasu na odpowiedzenie na wszystkie pytania oferentów i wyjaśnienie wszystkich wątpliwości. W ten sposób zmniejszamy ryzyko i mamy nadzieję uzyskać niższe ceny - wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że spółce zależy, by wszystkie firmy, które zakwalifikowały się do ostatniego etapu postępowania przetargowego złożyły oferty, by PKP Intercity miało większy wybór. - To bardzo skomplikowany przetarg. Inwestycji w tabor o takiej skali jeszcze w Polsce nie było - powiedział Ney.

Pociągi na tory w 2013 r.

Z ok. 400 mln euro potrzebnych na sfinansowanie zamówienia przewoźnik ma zapewnioną tylko połowę kwoty - z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Resztę planuje pozyskać z rynków finansowych.

Odłożenie terminu otwarcia ofert spowoduje, że pociągi wyjadą na tory później, niż planowano. Przewoźnik ma je otrzymać w 2013 r.

sm//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane