• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Szwedzka Ikea bez certyfikatu. Wycinała 600-letnie drzewa?

Szwedzka Ikea bez certyfikatu. Wycinała 600-letnie drzewa?
Foto: Katy Warner, Flickr, CC-BY-SA-2.0 Foto: Certyfikat został zawieszony

Szwedzki gigant - firma Ikea - straciła certyfikat odpowiedzialnego zarządzania lasami. Jak informuje "Daily Mail", certyfikat został zawieszony po tym, jak wyszło na jaw, że jedna ze spółek-córek Ikei wycinała 600-letnie drzewa z obszarów chronionych.

Organizacja Forest Stewardship Council, która promuje odpowiedzialne zarządzanie zasobami drzewnymi, poinformowała, że drzewa były wycinane z lasów w Karelii w Rosji przez firmę Swedwood. Firma miała pozwolenie na wycinkę drzew w tym miejscu pod warunkiem, że unika starych drzew i tych, które rosną na zboczach, by chronić teren.

Kontrola FSC wykazała szereg "poważnych uchybień", w tym wycinki w obrębie "kluczowych biotopów".

Bardzo poważnie

IKEA w komentarzu podkreśla, że traktuje zawieszenie certyfikatu tymczasowo. "Drewno jest jednym z naszych najważniejszych materiałów i jest stosowane w wielu naszych produktach. Dla nas ważne jest, aby oferta wyposażenia domu była dobrej jakości i w niskich cenach. Niska cena nie musi odbywać się kosztem jakości warunków produkcji" - pisze w oświadczeniu rzeczniczka Ikei.

I dodaje: "Uchybienia obejmują przede wszystkich zagadnienia związane z naszymi współpracownikami. Większość została już poprawiona. Teraz koncentrujemy się na korygowaniu pozostałych odchyleń i przywróceniu certyfikatu FSC. Traktujemy naszą odpowiedzialność za lasy i ludzi, którzy tam pracują bardzo poważnie. Usunięcie uchybień poprawi sposób zarządzania lasami w Karelii".

Rzecznik IKEI przypomniał też, że prace w Karelii są certyfikowane od 2006 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane