• rozwiń
  • WIG20 2337.38 +0.07%
  • WIG30 2671.24 +0.06%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:04

Dostosuj

Szwedzi przeciw zarobkom Polaków

Szwedzi przeciw zarobkom Polaków
Foto: sxc.hu Foto: Zarobki Polaków solą w oku Szwedów

Szwedzki związek zawodowy pracowników budowlanych protestuje przeciwko decyzji gminy Oskarshamn, w południowej Szwecji, która wynajęła firmę zatrudniającą polskich fachowców. Szwedzi wskazują, że Polacy zarabiają o połowę mniej, przez co zabierają im pracę.

Polacy zostali zatrudnieni do rozbiórki, a następnie do przeniesienia i odbudowy domu w innym miejscu w okolicach Oskarshamn. Władze samorządowe przeznaczyły w budżecie na ten cel tylko 400 tysięcy koron (ponad 163 tys. złotych), aby więc móc zrealizować skomplikowaną inwestycję, zdecydowały się wynająć szwedzką firmę, która współpracuje z tańszymi polskimi fachowcami. Wywołało to krytykę szwedzkiego związku zawodowego Byggnads.

"Psują rynek"

Polacy zarabiają 80 koron za godzinę, podczas gdy stawki w naszej branży kształtują się od 145 do 170 koron za godzinę. Żądamy, aby dostawali przynajmniej 150 koron

szwedzki związkowiec

- To jest po prostu nieuczciwe - twierdzi Johnny Olsson z Byggnads w "Oestran Lokaltidningen". - Polacy zarabiają 80 koron za godzinę, podczas gdy stawki w naszej branży kształtują się od 145 do 170 koron za godzinę. Żądamy, aby dostawali przynajmniej 150 koron - podkreśla przedstawiciel Byggnads.

Olsson próbuje zmusić firmę, zatrudniającą Polaków, do podpisania układu zbiorowego, który zagwarantuje robotnikom wyższe stawki oraz ubezpieczenie. Choć teoretycznie oznaczałoby to polepszenie warunków pracy, w praktyce spowodowałoby, że Polacy przestaliby być konkurencyjni.

- Tego typu przypadki powodują, że żadna szwedzka firma, płacąca pracownikom normalne pieniądze, nie będzie mogła wygrać przetargu. To rozregulowuje cały rynek - argumentuje Olsson.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane