• rozwiń

Szwecja znów zanurza się w recesji

Szwecja znów zanurza się w recesji
Foto: sxc.hu Foto: Kryzys nie odpuszcza na Północy

Podczas gdy większość krajów rozwiniętych szybciej lub wolniej staje na nogi po globalnym kryzysie finansowym, to gospodarka Szwecji nieoczekiwanie znów znalazła się w recesji. W czwartym kwartale 2009 roku PKB spadł o 0,6 proc. w porównaniu do trzech poprzednich miesięcy i o 1,5 proc. w skali roku.

Czwarty kwartał skończył się jeszcze głębszym minusem niż trzeci. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga szacowali, że kwartalne PKB wzrośnie o 0,3 proc.

- Głównym negatywnym zaskoczeniem jest prywatny popyt krajowy, zarówno inwestycje jak i konsumpcja gospodarstw domowych okazały się znacząco niższe niż oczekiwano – powiedział Stefan Hoernell, starszy ekonomista w Svenska Handelsbanken. – Eksport też był słaby – dodał.

Eksport i import spadły o 5,7 proc. w czwartym kwartale w skali roku. Gospodarstwa domowe zwiększyły konsumpcję o 1,8 proc., rządowa konsumpcja wzrosła o 2,1 proc., a inwestycje spadły aż o 11,9 proc.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane