• rozwiń

Szwecja: Czyste kominy

Szwecja: Czyste kominy
Foto: TVN24 Foto: Nowa metoda spalania ogranicza emisję CO2

Dzięki zastosowaniu urządzeń oczyszczających najnowszej generacji Skandynawom udało się osiągnąć rekordowe ograniczenie emisji dwutlenku węgla - poinformował we wtorek fiński koncern Fortum i norweski Sargas.

Nowe urządzenia zainstalowano w opalanej węglem sztokholmskiej elektrowni Vartavarket pozwoliły ograniczyć emisje CO2 o ponad 95 proc.

Technologia wychwytywania dwutlenku węgla została opracowana przez specjalistów norweskiej firmy Sargas z Oslo oraz naukowców ze sztokholmskiej Politechniki Królewskiej oraz Massachusetts Institute of Technology w USA.

Metoda nazywana Ultra Low Emissions Technology (ULET) testowana przez kilka miesięcy w szwedzkiej elektrowni, okazała się w pełni skuteczna nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale również przy zastosowaniu jej w wymiarze przemysłowym.

Paliwo ekologiczne

Peter Lundstroem - dyrektor pionu technologii koncernu Fortum zapewnił, że dzięki nowej metodzie węgiel może być traktowany jako czyste i bezpieczne ekologiczne paliwo energetyczne.

O potrzebie opanowania podobnej metody mówiło się od dawna na świecie - przypomniał Henrik Fleischer, dyrektor Sargas. - Drogą testów zyskaliśmy dowody, że nasza technologia sprawdza się. Oznacza to, że świat będzie mógł korzystać z węgla również i w przyszłości, bez powodowania wzrostu zagrożenia klimatycznego - mówił Fleischer.

eko/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane