• rozwiń

Szwecja blokuje Gazociąg Północny

Sztokholm odesłał do poprawki rosyjsko-niemiecki projekt Gazociągu Północnego, który ma przebiegać przez wody terytorialne Szwecji. Powodem jest brak informacji o wpływie rurociągu na środowisko naturalne.

- Wniosek spółki Nord Stream AG o budowę gazociągu pod dnem Morza Bałtyckiego jest niekompletny i wymaga uzupełnień, zanim zostanie przeanalizowany - oświadczył minister ochrony środowiska Andreas Carlgren. Dodał, że oprócz wpływu na środowisko, spółka powinna także zaproponować alternatywne lokalizacje wymaganej platformy serwisowej i opisać opcję, w której gazociąg w ogóle nie powstanie.

(PRZECZYTAJ O ALTERNATYWNEJ PROPOZYCJI POLSKI)

Wniosek niepełny

We wniosku, który Nord Stream zaprezentował Szwedom, przedstawiona została nowa koncepcja trasy, która wydawała się być bliższa szwedzkim i duńskim oczekiwaniom. Według niej, trasa stara się omijać jak najdalej obszary podlegające ochronie z powodów ekologicznych.

Niemcy i Rosjanie poinformowali ponadto, iż nową trasę prowadzącą na północ od duńskiej wyspy Bornholm wytyczono tak, by ominąć podwodne składowiska broni chemicznej i amunicji z czasów wojny. Nord Stream zapowiedział również, że wkrótce zaprezentuje metodę usuwania takich groźnych znalezisk. Sposób ten ma być przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla ludzi.

Drożej i dłużej

W oficjalnych wypowiedziach przedstawiciele Nord Stream oraz Gazpromu mówią, że pierwsze rury położone zostaną na dnie Bałtyku już w 2009 r. Gazociąg natomiast zacznie pracować w 2011 r. Żądania szwedzkiego rządu prawdopodobnie opóźnią realizację projektu. Będzie on też z pewnością droższy niż planowane 7,3 mld dol.

(PRZECZYTAJ, CO O GAZOCIĄGU PISZE SZWEDZKA PRASA)

mtom/korv

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane