• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Szwajcarskie sondaże rozbrajają bombę. "Frankowicze" mogą spać spokojnie

Szwajcarskie sondaże rozbrajają bombę. "Frankowicze" mogą spać spokojnie
Foto: Shuttercstock Foto: "Złote referendum", które odbędzie się w niedzielę w Szwajcarii spędza sen z powiek 700 tysiącom polskich kredytobiorców

Są małe szanse, że Szwajcarzy zdecydują w niedzielę o zwiększeniu rezerw złota, co mogłoby spowodować gwałtowny wzrost kursu franka. Jednak nawet gdyby zdecydowali, umocnienia helweckiej waluty nie będzie. "Frankowicze" mogą spać spokojnie - uważają analitycy.

"Złote referendum", które odbędzie się w niedzielę w Szwajcarii spędza sen z powiek 700 tysiącom polskich kredytobiorców, którzy zaciągali kredyty mieszkaniowe we frankach, w czasach, gdy helwecka waluta kosztowała 2 zł. W sytuacji gwałtownego umocnienia się franka (pojawiały się opinie, że nawet do 4 zł) znaleźliby się w poważnych opałach.

Sondaże rozbrajają bombę

Eksperci, z którymi rozmawiała PAP zdecydowanie rozwiewają te obawy. Przede wszystkim wskazują na ostatnie sondaże, z których wynika, że za wprowadzeniem zakazu sprzedaży złota przez Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) i sprowadzeniem szwajcarskiego złota z zagranicy oraz zobowiązaniem SNB do zwiększenia rezerw w złocie z ośmiu do przynajmniej 20 procent - chce się opowiedzieć 37 proc. Szwajcarów. Jeszcze miesiąc temu - jak podawał Reuters - było to 45 proc. badanych.

Zmiana ta jest wynikiem ofensywy prowadzonej zarówno przez szwajcarski rząd, jak i SNB, które od początku były przeciwne inicjatywie Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP). Zebrała ona wymagane 100 tys. podpisów, by przeprowadzić referendum. Przeciwnicy referendum argumentowali, że zakaz sprzedaży złota przede wszystkim jest niekorzystny dla samej Szwajcarii i jej gospodarki. Drogi frank czyni bowiem jeszcze droższymi i tak nietanie szwajcarskie towary.

- Szwajcarskie sondaże rozbrajają tę bombę, choć i wcześniej niepokój o zachowanie kursu franka w stosunku do złotego był nieuzasadniony - powiedział Marcin Kiepas z Admiral Markets.

Jak dodał, nawet gdyby Szwajcarzy zagłosowali na tak, ich bank centralny sięgnie do innych narzędzi, by zapobiec wzmacnianiu kursu franka powyżej 1,20 w stosunku do euro. - Moim zdaniem poszedłby ścieżką wyznaczoną przez EBC i wprowadził ujemne stopy procentowe - powiedział  Kiepas.

Chwila oddechu dla „frankowiczów”

Jego zdaniem, w średnim okresie, taka decyzja raczej by franka osłabiła, a nie wzmocniła. "Nie grozi nam 4 zł za franka, nawet 3,60 jest mało prawdopodobne" - dodał.

Również główny analityk walutowy DM BOŚ Marek Rogalski podkreśla, że sondaże nie dają dużych szans zwolennikom zwiększenia udziału rezerw złota w Narodowym Banku Szwajcarii.

- Dlatego też ostateczny wynik powinien przynieść chwilę oddechu „frankowiczom”. Spodziewam się spadku notowań CHF/PLN w pierwszej połowie grudnia. Będzie to wynik odreagowania w górę kursu EUR/CHF – po pierwsze po referendum, po drugie przed zaplanowanym na 11 grudnia posiedzeniem SNB - powiedział.

Jego zdaniem najpewniej pojawią się plotki, czy bank centralny nie powinien podjąć dodatkowych działań (ujemne stopy) w obliczu perspektywy szerokiego luzowania polityki przez Europejski Bank Centralny w pierwszej połowie 2015 r. Na to może nałożyć się możliwe umocnienie złotego w grudniu za sprawą korzystnego splotu czynników międzynarodowych (luźnej polityki banków centralnych).

To zaś pozwala Rogalskiemu wysnuć wniosek, że kurs CHF/PLN mógłby spaść poniżej 3,45.

Bez większych zmian

Rogalski zaznaczył, że oczywiście nie można zupełnie wykluczyć scenariusza, w którym zwolennicy referendum osiągną nieznaczną przewagę w ostatecznych wynikach. - Niemniej nawet wtedy SNB będzie miał nawet 8 lat na to, by zwiększyć udział rezerw złota. Nie wiadomo też jak będzie wyglądała dalsza droga legislacyjna po referendum - podkreślił.Podobnie jak Kiepas, również Rogalski nie oczekuje, że Bank Centralny Szwajcarii podda się i przestanie bronić bariery 1,20 na EUR/CHF.

- Reasumując, nawet taki scenariusz ("tak" w referendum) nie przyniesie większych zmian na CHF/PLN w kolejnych dniach - dodał.

Zdaniem analityka z Domu Maklerskiego mBanku Kamila Maliszewskiego dotychczas inwestorzy nie specjalnie przejmowali się perspektywą szwajcarskiego referendum. Widać było to po spokojnym handlu na parze CHF/PLN.

Jedyna słuszna decyzja


- Jest to jak najbardziej słuszna decyzja, gdyż ostatnie sondaże dają stosunkową małą szansę na przegłosowanie tej inicjatywy, gdyż według ostatnich danych popiera ją jedynie 37 proc. obywateli. Jeżeli inicjatywa ta zostanie odrzucona CHF/PLN może podążyć w stronę 3.44 do końca roku - ocenił Maliszewski.Według niego nawet gdyby Szwajcarzy zaskoczyli wszystkich głosując w większości na tak, to niezależnie od tego kurs CHF/PLN powinien pozostać stabilny. - Ostatnie wypowiedzi prezesa Banku Szwajcarii Thomasa Jordana potwierdziły determinację SNB do utrzymania poziomu 1.20, na parze EUR/CHF, którego Bank Szwajcarii zobowiązał się bronić przed dalszym umocnieniem franka - zaznaczył analityk.

Jego zdaniem konsekwencje decyzji "na tak" byłyby jednak istotne w długim terminie, gdyż najprawdopodobniej frank pozostawałby silny w stosunku do euro i co za tym idzie do złotego przez kwartały. Wtedy kredytobiorcy mogliby porzucić nadzieję o spadku w okolice 3 zł na CHF/PLN w najbliższych latach. "Scenariusz ten wydaje się jednak bardzo mało prawdopodobny" - ocenił Maliszewski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane