• rozwiń
  • WIG20 2159.39 +0.21%
  • WIG30 2445.65 +0.24%
  • WIG 56969.75 +0.33%
  • sWIG80 11461.27 +0.09%
  • mWIG40 3637.25 +0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:24

Dostosuj

Szwajcarskie banki potrzebują pieniędzy

Szwajcarskie banki potrzebują pieniędzy
Foto: wikipedia.org Foto: Credit Suisse i UBS to dwa największe banki Szwajcarii

Credit Suisse i UBS - dwa największe banki Szwajcarii - muszą podnieść kapitał. Rządowa komisja nakazała obu spółkom podniesienie norm płynności do poziomów wyższych niż te, które zakładają ogłoszone niedawno międzynarodowe normy zwane "Bazylea III".

Banki muszą zgromadzić więcej pieniędzy, bo rząd Szwajcarii boi się sytuacji, gdyby któryś z kolosów upadł. "W porównaniu z wymaganiami Bazylea III proponujemy wprowadzenie kapitału akcyjnego o ok. 40 procent wyższego, oraz o ok. 80 proc. wyższego kapitału ogółem" - stwierdzono w dokumencie komisji.

Zarówno szwajcarski bank centralny, jak i nadzór finansowy stwierdziły, że propozycje komisji zostaną szybko wdrożone w życie.

Zobowiązania UBS i Credit Suisse są w sumie warte 4 razy więcej niż roczny PKB Szwajcarii. Dlatego gdyby którykolwiek z banków się zachwiał, oznaczałoby to kolosalne ryzyko dla całej gospodarki - potencjalny kryzys na miarę konsekwencji bankructwa Lehman Brothers.

Według analityków nowe normy dotyczące UBS i Credit Suisse mogą podkopać zdolność spółek do rywalizowania z innymi graczami na rynku. Szwajcarski regulator chce też, by banki skupiły się na usługach dla zamożnych klientów detalicznych, a nie na ryzykownej bankowości inwestycyjnej.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane