• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Szwajcarski frank traci wartość

Szwajcarski frank traci wartość
Foto: TVN24 Foto: Szwajcarski frank traci swą wartość

Inflacja coraz większym problemem szwajcarskiej gospodarki. Ceny towarów konsumenckich urosły tam w lutym o 0,4 proc. w porównaniu do stycznia 2011. W ujęciu rocznym wskaźnik inflacji wyniósł 0,5 proc. Zbliża się moment, gdy nasze kredyty we frankach podrożeją.

Jeszcze w styczniu wskaźnik rocznej inflacji w Szwajcarii wynosił 0,3 proc.

Wzrost cen w lutym napędzały głównie koszty wynajmu mieszkań oraz ceny paliw. Ceny najmu wzrosły o 0,9 proc., oleju opałowego o 5,7 proc., zaś benzyna kosztowała o 1,3 proc. drożej. Do tego dołożyły się też wyższe ceny odzieży i obuwia.

Według ekonomistów te dane nie skłonią jeszcze szwajcarskiego banku centralnego do podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 17 marca. Jednak jeśli na podwyżkę zdecyduje się Europejski Bank Centralny, to podobną decyzję może podjąć i Szwajcaria. Analitycy rynkowi oczekują, że EBC podniesie euro-stopy w kwietniu.

Wszystko to niedobrze rokuje polskim posiadaczom kredytów we franku szwajcarskim. Podniesienie szwajcarskich stóp procentowych niemal automatycznie podniesie oprocentowanie ich kredytów. Jednocześnie też spowoduje umocnienie szwajcarskiej waluty - czyli na każdego franka spłacanego w kredytowej racie trzeba będzie wysupłać więcej złotówek.

Jeszcze gorszym scenariuszem dla nas byłaby sytuacja, gdy EBC będzie ociągał się z podnoszeniem swych stóp i zostałby wyprzedzony przez bank centralny Szwajcarii. Wtedy umocnienie franka byłoby jeszcze mocniejsze - i nasze raty wyższe.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane