• rozwiń

Szwajcaria zaostrza prawo imigracyjne. Ograniczenia także dla Polaków

Szwajcaria zaostrza prawo imigracyjne. Ograniczenia także dla Polaków
Foto: sxc.hu Foto: Szwajcaria chce ograniczyć liczbę imigrantów zarobkowych

Szwajcaria wprowadza ograniczenie liczby imigrantów zarobkowych. Zmiany dotyczą krajów UE, w tym także Polski. To może oznaczać problemy dla wielu międzynarodowych firm, zatrudniających pracowników z innych krajów.

Choć Szwajcaria nie jest członkiem UE, wielu imigrantów z Europy przybywa tam w poszukiwaniu pracy. Według władz, poziom imigracji zarobkowej przekroczył akceptowalne normy i spowodował krytykę ze strony prawicowych partii. W ostatnich latach przyjechało tam według szacunków 80 tysięcy więcej osób poszukujących pracy niż dopuszczały to dotychczasowe limity. Obcokrajowcy stanowią już 25 proc. populacji.

Według podpisanego w 1999 roku porozumienia o swobodnym przepływie osób, Szwajcaria ma prawo czasowego ograniczenia liczby wydawanych pozwoleń na pracę. Od 1 czerwca przez najbliższy rok limit ten ma wynosić 2180 pozwoleń na pracę dla obywateli Polski, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Słowacji, Słowenii i Czech.

Portugalczycy w kłopotach?

Najwięcej imigrantów w Szwajcarii pochodzi jednak z krajów "starej" Unii, głównie Niemiec, Hiszpanii, Portugalii i Włoch. Ich także dotkną ograniczenia - liczba wydanych dokumentów, zezwalających na pracę w okresie pięciu lat może maksymalnie sięgnąć 53,7 tys. Media zauważają, że limity dotkną przede wszystkim Portugalczyków, których w Szwajcarii jest już prawie ćwierć miliona.

Jak zauważa BBC, Szwajcarzy nie mają jednak szczególnych powodów do narzekań - poziom bezrobocia wynosi zaledwie 3 procent, gospodarka jest stabilna, a waluta - frank szwajcarski - silna.

Nowe limity mają obowiązywać przez rok. Szwajcaria zamierza jednak również przeprowadzić w sprawie imigracji dwa referenda obywatelskie. Naciska na to zwłaszcza prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane