• rozwiń
  • WIG20 2325.63 +0.06%
  • WIG30 2671.23 -0.15%
  • WIG 60502.75 -0.04%
  • sWIG80 11964.29 +0.60%
  • mWIG40 4086.93 -0.53%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:15

Dostosuj

Temat: Ukraina

Szwajcaria zamraża konta ekipy Janukowycza

Szwajcaria zamraża konta ekipy Janukowycza
Foto: sxc Foto: szwajcaria

Rząd Szwajcarii zamroził w poniedziałek aktywa i konta bankowe dziewięciu Ukraińców podejrzanych o defraudację ukraińskich środków państwowych i naruszenia praw człowieka, w tym synów byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i byłego premiera Mykoły Azarowa.

Wśród osób objętych sankcjami w poniedziałek znaleźli się m.in.: Wiktor Janukowycz (imię zbieżne z imieniem ojca), Ołeksij Azarow, a także syn byłego prokuratura generalnego Wiktora Pszonki, Artem, oraz były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandr Jakymenko.

Sankcje już weszły w życie.

Druga transza sankcji

Pod koniec lutego szwajcarskie władze zamroziły konta bankowe i wszelkie aktywa majątkowe odsuniętego od władzy prezydenta Janukowycza, jego drugiego syna Ołeksandra oraz 18 innych osób z otoczenia byłego szefa państwa.

Prokuratura szwajcarska wszczęła też śledztwo przeciwko obalonemu prezydentowi i Ołeksandrowi Janukowyczowi w związku z zarzutem prania pieniędzy. Do Ołeksandra Janukowycza należy firma Mako Group; genewskie biuro przedsiębiorstwa zostało w lutym przeszukane przez prokuratora i policję finansową. Znalezione tam dokumenty przejęto.

Nowy premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk twierdzi, że podczas trzech lat prezydentury Janukowycz sprzeniewierzył ok. 37 miliardów dolarów.

Sankcje wobec Ukraińców podejrzanych o przywłaszczenie państwowych środków wprowadziła już m.in. Unia Europejska i Liechtenstein.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane