• rozwiń

Szwajcaria się skurczy

Szwajcaria się skurczy
Foto: sxc.hu Foto: Największym zagrożeniem dla gospodarki Szwajcarii jest obecnie deflacja

O co najmniej 2 proc. może skurczyć się w tym roku Produkt Krajowy Brutto Szwajcarii. To najnowsza prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Szef misji MFW w tym kraju powiedział, że tempo kurczenia szwajcarskiej gospodarki może jeszcze przyspieszyć.

Szef misji MFW powiedział, że na spadek szwajcarskiego PKB może wpłynąć słabnący globalny popyt, który będzie zmuszał firmy działające w tym państwie do dalszego cięcia produkcji i zatrudnienia.

Deflacja największym zagrożeniem

Z kolei główny ekonomista szwajcarskiego banku centralnego powiedział, że władze monetarne kraju zrobią co w ich mocy, by walczyć z deflacją - co może zapowiadać dalsze cięcia stóp procentowych.

Będzie tańszy kredyt we frankach?

W styczniu co prawda ceny w Szwajcarii nieco wzrosły - ale w grudniu spadły, o 0,8 procent miesiąc do miesiąca. Od października ubiegłego roku szwajcarski bank centralny obniżył główną stopę o 2,25 punktu procentowego. Środek przedziału dla stopy LIBOR dla franka - podstawowej stopy procentowej dla ceny depozytów i pożyczek we frankach szwajcarskich - wynosi teraz 0,5 procent. Najbliższe posiedzenie banku centralnego SNB odbędzie się 12 marca.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane