• rozwiń
  • WIG20 2106.52 -0.17%
  • WIG30 2410.47 -0.20%
  • WIG 56221.53 +0.03%
  • sWIG80 11613.14 +0.19%
  • mWIG40 3779.29 -0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:44

Dostosuj

Szukali, aż znaleźli. I to ile...

Szukali, aż znaleźli. I to ile...
Foto: sxc.hu Foto: Brytyjczycy z trzema miliardami baryłek ropy

Brytyjska spółka paliwowa BP podała, że w Zatoce Meksykańskiej odkryła "gigantyczne złoża ropy naftowej". Koncern liczy, że odkrycie umocni jego pozycję w tym regionie na najbliższe lata.

Odkrycia dokonało konsorcjum Tiber, w którym 62 proc. udziałów ma brytyjskie BP, brazylijski Petrobras 20 proc. udziałów, zaś amerykański ConocoPhilips - 18 proc.

BP już w 2002 roku informował, że zamierza w ciągu 10 lat przeznaczyć 15 mld dolarów na poszukiwanie nowych złóż w regionie Zatoki Meksykańskiej. W typowaniu konkretnych miejsc poszukiwań używano ponoć nawet... zapisków hiszpańskich konkwistadorów (choć nie podano, jakie informacje z nich wykorzystano). Lepszy finał poszukiwań trudno sobie wyobrazić.

Złoże znajduje się ok. 400 km na południowy wschód od Houston, na głębokości ponad 12 tys. metrów. Będzie to więc jeden z najgłębszych odwiertów w historii branży naftowej.

BP podało, że konieczne będą teraz kolejne podwodne badania, które mają potwierdzić, ile ropy znajduje się w złożach. - Będzie to na pewno więcej niż trzy miliardy baryłek - szacuje cytowany przez Bloomberga Robert Wine, rzecznik BP.

Zatoka Meksykańska stała się istotnym obszarem badań dla zachodnioeuropejskich i amerykańskich koncernów paliwowych, bo pola naftowe w takich krajach jak Arabia Saudyjska, Wenezuela, czy Rosja są ostatnio zazdrośnie strzeżone przez miejscowe państwowe firmy wydobywcze.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane