• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Szpitale toną w długach

Szpitale toną w długach
Foto: TVN24 Foto: Szpitale w coraz gorszej sytuacji finansowej

Sytuacja finansowa szpitali jest fatalna - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Ich nadwykonania za ubiegły rok wzrosły w porównaniu z 2010 rokiem blisko dwukrotnie i wynoszą prawie 2 mld zł. Rosną też zobowiązania placówek, które właśnie przekroczyły 10 mld zł. W efekcie apeli samorządów ministerstwo zdrowia rozważa przesunięcie obowiązkowych przekształceń placówek o dwa lata.

Zgodnie z prawem jeśli samorządy nie spłacą strat szpitali za 2012 rok, będą musiały obowiązkowo przekształcić je w spółki lub zlikwidować. Ministerstwo szykuje nowelizację ustawy. Jak pisze gazeta, choć propozycja przesunięcia obowiązku przekształceń pewnie się w niej nie znajdzie, to ministerstwo nie mówi "nie".

Zmiana zależy jednak także od innych ministerstw - zgodę na przesunięcie terminu musiałby wydać resort finansów i administracji.

Dwie zmiany

Na razie w projekcie nowelizacji resort zaplanował dwie ważne zmiany - po pierwsze samorządy miałyby otrzymać dotacje od państwa na spłacenie kredytów szpitali, które im poręczyły. Po drugie zostałyby wprowadzone fakultatywne, a nie obligatoryjne ubezpieczenia dla szpitali.

Jak pisze "DGP" przyszły rok może się okazać katastrofą dla samorządów. Jeśli straty szpitali zostaną wpisane do budżetów samorządowych, rozsadzi to ich finanse. Już teraz zobowiązania wymaglane szpitali to 1,7 mld zł.

mn//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane