• rozwiń
  • WIG20 2194.85 +0.70%
  • WIG30 2489.51 +0.74%
  • WIG 57889.57 +0.47%
  • sWIG80 11600.05 +0.09%
  • mWIG40 3724.43 +0.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:29

Dostosuj

Szpitale bez pieniędzy z podatku Religi

Szpitale bez pieniędzy z podatku Religi
Foto: TVN24 Foto: Pieniądze z podatku Religi nie trafiają do szpitali

Szpitale nie otrzymały dodatkowych pieniędzy z tzw. podatku Religi na leczenie ofiar wypadków drogowych - informuje "Gazeta Prawna". Powód? Narodowy Fundusz Zdrowia zamroził uzyskane środki, bo twierdzi, że nie ma wystarczających danych z policji o sprawcach kolizji.

Tzw. podatek Religi, (nazwany tak od nazwiska ministra zdrowia, który był jego pomysłodawcą) płacą firmy ubezpieczeniowe. Co miesiąc przekazują do NFZ 12 proc. przychodów z tytułu składki na ubezpieczenie OC opłacanej przez właścicieli samochodów. Pieniądze te mają pokryć koszty leczenia ofiar wypadków drogowych.

Okazuje się jednak, że w rzeczywistości z podatku Religi szpitale nie dostały do tej pory nic. NFZ wyjaśnia, że przeszkodą są niejasne przepisy, które od października ubiegłego roku zobowiązują firmy ubezpieczeniowe do finansowania świadczeń udzielanych poszkodowanym w wypadach. Fundusz obwinia też policję, która nie przekazuje im danych pozwalających na identyfikację sprawców i ofiar wypadków.

Jak podkreśla "Gazeta Prawna", na wadliwych przepisach tracą szpitale - bo muszą finansować koszty leczenia ofiar wypadków z kontraktów, a także kierowcy, którzy kupują droższe polisy OC i nie otrzymują nic w zamian.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom przedstawicieli firm ubezpieczeniowych ustawa spowodowała bowiem wzrost cen ubezpieczenia samochodów. Od kwietnia OC zdrożało średnio o 10 proc.

bgr//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane