• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Szklany Żagiel będzie tańszy

Szklany Żagiel będzie tańszy
Foto: orco Foto: Tak ma wyglądać panorama miasta z nowym budynkiem

Budowa apartamentowca przy Złotej 44, czyli Żagla zaprojektowanego przez słynnego architekta Daniela Libeskinda staniała o 19 procent - podaje Orco w raporcie giełdowym za trzeci kwartał. Nie znaczy to wcale, że stanieją mieszkania w tym budynku.

Budująca Żagiel firma Orco zapowiada, że umowa z nowym wykonawcą jest niemal gotowa, a prace mają zostać wznowione już w styczniu. Z dokumentu wynika też, że sytuacja finansowa firmy, która jeszcze niedawno miała poważne problemy, jest już stabilna.

Nowy wykonawca, nowa cena

Orco podaje, że nowa umowa ma opiewać na kwotę o 19 procent niższą, niż poprzednia. Nie oznacza to jednak, że firma na całej sytuacji zyskała - straty związane z przestojem na budowie mogły być większe, niż zapowiadana oszczędność.

Ze sprawozdania można wyczytać, że wojewoda mazowiecki potwierdził ważność pozwolenia na budowę wieżowca. Nie ma w nim wzmianki o tym, że sąsiedzi budynku po raz kolejny zaskarżyli dokument. Ich działania nie wstrzymują jednak inwestora - z pozwoleniem na budowę w ręku może wznowić prace.

W grudniu wznowią sprzedaż mieszkań

W grudniu wznowiona ma zostać sprzedaż mieszkań w 192-metrowym wieżowcu. Tu jednak nie ma co liczyć na obniżki czy przeceny - deweloper zapowiada, że ceny będą takie same, jak w 2008 roku i dodaje, że w tej chwili zarezerwowanych jest 35 proc. budynku.

W marcu 2009 roku firma Orco popadła w kłopoty finansowe. Prace na budowie Złotej 44 najpierw zwolniły, a po kilku tygodniach ustały w ogóle. Gdy firma zdobyła środki na budowę, sąd administracyjny zablokował jej pozwolenie na budowę, oprotestowane przez sąsiadów. Nie podzielił jednak ich argumentacji, a jedynie wykazał braki formalne w dokumentach wydanych przez wojewodę mazowieckiego. Pozwolenie odesłano do ponownego rozpatrzenia. W październiku wojewoda utrzymał je w mocy.

Orco zapowiada, że do 2012 roku zakończy budowę konstrukcji i elewacji budynku, tak by w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej nad miastem nie górował szkielet wieżowca, lecz sylwetka szklanego żagla.

Więcej w TVN Warszawa.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane