• rozwiń

Szejnfeld na ratunek gospodarce

Szejnfeld na ratunek gospodarce
Foto: TVN24.pl Foto: Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld

Adam Szejnfeld ma uratować polską gospodarkę - i dostał na to 5 miliardów zł. Wiceminister gospodarki stanął na czele rządowego komitetu antykryzysowego.

Komitet sterujący ds. wspierania przez Agencję Rozwoju Przemysłu inicjatyw pobudzających polską gospodarkę - taką oficjalną nazwę nosi nowe rządowe ciało, którego zadaniem jest ratować firmy w kryzysie.

W pierwszej kolejności chodzi o przemysł zbrojeniowy, dotknięty ostrymi cięciami w budżecie MON. Wsparcie dla firm ma mieć formę zwrotną - od pożyczek, przez wykup obligacji, gwarancje kredytowe, aż po dokapitalizowanie.

5 miliardów złotych, które komitet będzie mógł wydać do końca 2010 roku, pochodzić ma z emisji obligacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Program ma trwać do 31 grudnia 2010 r.

Szykujcie projekty...

Jak powiedział Szejnfeld w radiowych "Sygnałach Dnia", wykonawcą programu rządowego przyjętego przez Radę Ministrów będzie Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP); jednak zanim ARP będzie mogła podjąć działania pomocowe wobec określonego przedsiębiorstwa, będzie musiała uzyskać pozytywną opinię kierowanego przez niego komitetu sterującego. Zapowiedział, że niebawem zostaną przyjęte zasady funkcjonowania komitetu.

- Już MON przygotowuje plan dotyczący firm, które mogłyby być objęte tą pomocą. Te firmy przemysłu zbrojeniowego są już powiadomione, że jest taki program i przygotowują projekty, które mogłyby zgłaszać do nas w celu rozstrzygania, czy one się kwalifikują, czy nie - wyjaśnił.

Dodał, że trwają prace analityczne na temat tego, które ewentualnie sektory czy branże wymagają podobnej pomocy, "a z drugiej strony, na ile państwo będzie w stanie tej pomocy udzielać". - Rozważamy także możliwość traktowania tej kwestii bardziej w sposób regionalny niż sektorowy, czy też regionalno-branżowy - zaznaczył wiceminister.

//sk/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane