• rozwiń

Szejnfeld: jestem gotowy objąć tekę ministra

Szejnfeld: jestem gotowy objąć tekę ministra
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Adam Szejnfeld nowym ministrem gospodarki i skarbu?

- Jestem psychicznie i merytorycznie przygotowany do pełnienia funkcji, jaką powierzy mi Donald Tusk - tak Adam Szejnfeld odpowiedział w TVN CNBC Biznes na pytanie, czy będzie ministrem gospodarki w nowym rządzie.

W rozmowie z TVN CNBC Biznes polityk PO podkreślił, że decyzje w sprawie obsady ministerialnych stanowisk zapadną dopiero po rozmowach z ewentualnym koalicjantem, czyli PSL-em. Nazwisko Szejnfelda zwykle jest wymieniane przy dwóch resortach: gospodarki i finansów. Szejnfeld twierdzi jednak, że lepiej jest przygotowany do pracy w ministerstwie gospodarki. Powtórzył także postulat połączenia ministerstw gospodarki i skarbu.

Pakiet Szejnfelda zastąpi pakiet Kluski

Polityk Platformy zapowiedział, że już na pierwszych posiedzeniach Sejmu złożone zostaną projekty ustaw gospodarczych. - Jedną z pierwszych ustaw, które chcemy uchwalić będzie ta o swobodzie działalności gospodarczej. Możliwe, że uda nam się to jeszcze w pierwszym kwartale 2008 roku - powiedział Szejnfeld. Zaznaczył także, że będą prowadzone dalsze prace w zakresie tzn. Pakietu Szejnfelda. Chodzi m.in. o uwolnienie inwestycji i rozwój rynku pracy.

W programie gospodarczym Platformy znalazły się także postulaty likwidacji Podatku Belki oraz podatek liniowy. Typowany na ministra gospodarki poseł PO podkreślił, że Platforma się z tego nie wycofuje. - Chcemy uprościć system podatkowy, by był przejrzysty. Chcemy też wprowadzić podatek liniowy na możliwe najniższym poziomie. Dążymy do 15 proc. Ale to zależy od tego jak wygląda budżet - powiedział Szejnfeld.

Na pytanie, czy podatek liniowy nie poróżni Platformy z przyszłym koalicjantem, odpowiedział: - Negocjacje polegają na tym, że obie strony ustalają ramy, w którym chcą się poruszać. Między nami nie ma poważnych różnic - wyjaśnił. - Jestem pewien, że się dogadamy - dodał.

Krauze może wrócić do kraju?

Na pytanie, czy Ryszard Krauze może już wrócić do Polski, parlamentarzysta stwierdził wymijająco: - Prowadzi on biznesy i w Polsce, i za granicą. Moim zdaniem nie ma żadnych powodów, przynajmniej mnie one nie są znane, by powadził te zagraniczne interesy także z Polski - stwierdził Szejnfeld. Dodał, że Platforma będzie zachęcać przedsiębiorców do dalszego inwestowania w kraju.

mpj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane